Media: Rosja przygotowuje się do zamknięcia granic dla mężczyzn w wieku poborowym

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. YouTube

Powołując się na źródła rządowe, media donoszą, że rosyjskie władze mogą zamknąć granicę dla mężczyzn w wieku wojskowym już w tym tygodniu.
  • Rosyjski senator Siergiej Cekow wezwał do zakazu opuszczania kraju przez wszystkich Rosjan w wieku wojskowym.
  • Jeśli zakaz zostanie wprowadzony w życie, będzie to pierwszy przypadek ograniczenia emigracji przez Moskwę od czasu zniesienia w Związku Radzieckim systemu wiz wyjazdowych.
  • Media w Kazachstanie podały w niedzielę, że rosyjska straż graniczna zaczęła już nie przepuszczać mężczyzn w wieku wojskowym próbujących przedostać się do Kazachstanu.
  • Zobacz też: Ukraina: Rekordowe bezrobocie

Powołując się na źródła rządowe, media donoszą, że rosyjskie władze mogą zamknąć granicę dla mężczyzn w wieku wojskowym już w tym tygodniu, aby przerwać wyjazd Rosjan uciekających przed mobilizacją.

Według niezależnych mediów Meduza i Khodorkovsky Live, najbardziej prawdopodobną datą, kiedy rosyjscy mężczyźni kwalifikujący się do mobilizacji nie będą już mogli przekroczyć granicy, jest środa 28 września. Oba portale łączą potencjalne zamknięcie granic z faktem, że 27 września to ostatni dzień głosowania w sprawie aneksji w czterech południowych i wschodnich obwodach Ukrainy kontrolowanych przez Kreml.

Jeśli Moskwa oficjalnie uzna ukraińskie obwody doniecki, ługański, chersoński i zaporoski za część Rosji, będzie to oznaczało, że Kreml niemal na pewno będzie postrzegał ukraińskie ataki w tych rejonach jako wtargnięcie na własne terytorium. Rządy państw zachodnich zapowiedziały sankcje w odpowiedzi na wspierane przez Rosję referenda, które krytykują jako “fikcję”.

Według nienazwanego źródła kremlowskiego cytowanego przez Meduzę, władze rosyjskie mogłyby wprowadzić “wizy wyjazdowe” dla rosyjskich mężczyzn w wieku wojskowym, przy czym biura poborowe byłyby upoważnione do udzielania lub odmowy zgody na opuszczenie kraju. Inny niezależny portal, Vyorstka, poinformował, że Putin podejmie ostateczną decyzję o zakazie podróżowania i ewentualnym stanie wojennym przed przemówieniem w obu izbach parlamentu 30 września.

By zatrzymać ucieczkę

Jeśli zakaz zostanie wprowadzony w życie, będzie to pierwszy przypadek ograniczenia emigracji przez Moskwę od czasu zniesienia w Związku Radzieckim systemu wiz wyjazdowych. Według niezależnego portalu Vyorstka, Kreml chce szybko zapobiec wyjazdowi mężczyzn z Rosji po tym, jak “alarmująca” liczba osób uciekła z przed mobilizacją do krajów sąsiednich.

Rosyjski senator Siergiej Cekow wezwał do zakazu opuszczania kraju przez wszystkich Rosjan w wieku wojskowym. FSB odnotowała 261 tys. mężczyzn wyjeżdżających w ciągu czterech dni od ogłoszenia przez Putina mobilizacji. Media w Kazachstanie, którego wspólna granica z Rosją jest najdłuższa na świecie, podały w Niedzielę, że rosyjska straż graniczna zaczęła już nie przepuszczać mężczyzn w wieku wojskowym próbujących przedostać się do Kazachstanu.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

The Moscow Times

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY