Czwórka podwójna mężczyzn po 13 latach znowu najlepsza na wioślarskich MŚ

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Czwórka podwójna: Dominik Czaja, Mateusz Biskup, Mirosław Ziętarski, Fabian Barański po wygranym finale A

Czwórka podwójna: Dominik Czaja, Mateusz Biskup, Mirosław Ziętarski, Fabian Barański po wygranym finale A / Fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Wioślarskie mistrzostwa świata kończymy tylko z jednym medalem w kategorii pełnosprawnych, ale za to z jakim medalem! Złoto w czwórkach podwójnych zdobyli Dominik Czaja, Mateusz Biskup, Mirosław Ziętarski, Fabian Barański. Czaja i Barański to wicemistrzowie świata z 2019 roku, Biskup i Ziętarski na tyle wzmocnili naszą czwartą osadę ostatnich Igrzysk olimpijskich, aby wreszcie po 13 latach stanąć na najwyższym stopniu podium światowego czempionatu. Jeszcze jeden medal na mistrzostwach świata w czeskich Racicach zdobyli Jolanta Majka i Michał Gadowski zajmując drugie miejsce w kategorii niepełnosprawnych w konkurencji dwójki podwójnej mieszanej.

Nie najlepiej spisali się nasi wioślarze na tegorocznych mistrzostwach świata rozgrywanych w czeskich Racicach w dniach 18 do 25 września. Ostatnie lata przyzwyczaiły nas do przynajmniej kilku medalowych pozycji naszych wioślarzy na światowym czempionacie. W latach 2017 do 2019 zwykle z najważniejszej imprezy sezonu przywoziliśmy po 3 lub 4 medale. A tym razem nie dość, że tego sukcesu nie powtórzyliśmy to udało nam się awansować do finałowych rywalizacji o medale tylko w jednej konkurencji, jeśli chodzi o kategorię pełnosprawnych, wioślarskie mistrzostwa świata rozgrywane są bowiem od 2002 roku razem z konkurencjami dla parawioślarzy, czyli zawodników i zawodniczek niepełnosprawnych.

W regatach w Racicach wzięło udział 12 polskich osad – dziesięć wioślarskich i dwie parawioślarskie. Tylko po jednej osadzie z obu kategorii udało nam się awansować do ścisłego 6-osobowego finału. Największy zawód doznaliśmy w konkurencji czwórek podwójnych kobiet, w której na ostatnich Igrzyskach olimpijskich zdobyliśmy srebrny medal. Co prawda nasza osada już nie startowała w identycznym składzie jak w 2020 roku w Tokio, jednak mimo to liczyliśmy na coś więcej. Katarzyna Boruch, Joanna Dittmann, Marta Wieliczko i Katarzyna Zillmann zajęły dopiero 5 miejsce w finale B, czyli ostatecznie zostały 11 osadą mistrzostw.

Z dziewięciu naszych osad wioślarskich najlepiej prezentowali się Dominik Czaja, Mateusz Biskup, Mirosław Ziętarski, Fabian Barański (czwórka podwójna), którzy jako jedyni awansowali do finału A. Najpierw wygrali wyścig eliminacyjny, a następnie półfinał z najlepszym czasem, co podsyciło nasze apetyty na oczekiwany medal. No i medal był i to jaki, ten z najcenniejszego kruszcu. Polacy znowu jak w 2009 roku, czyli 13 lat temu zostali mistrzami świata w czwórkach podwójnych, oczywiście już w zupełnie innym składzie. Do wicemistrzów świata z 2019 roku, czyli do Dominika Czaji i Fabiana Barańskiego dołączyli Mateusz Biskup i Mirosław Ziętarski. Nasza osada już w zawodach Pucharu świata pokazała, że należy się z nią liczyć w walce o najwyższe trofea, kończąc cykl zawodów na drugim miejscu, zwyciężając finałowe zawody PŚ w Lucernie.

Jeszcze jeden medal dla naszej reprezentacji zdobyli w Racicach nasi parawioślarze. Jolanta Majka i Michał Gadowski wywalczyli srebro w PR2x Mixed.

Wszystkie wyniki mistrzostw TUTAJ

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY