Von der Leyen zagroziła Włochom. Podała przykład Polski i Węgier. “Mamy pewne narzędzia”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Ursula von der Leyen

Ursula von der Leyen / Fot. You Tube

W czwartek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przemawiała na Uniwersytecie Princeton w amerykańskim stanie New Jersey.
  • Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przemawiała na Uniwersytecie Princeton w amerykańskim stanie New Jersey.
  • Podczas dyskusji, została zapytana o sposoby pozbycia się niewygodnych rządów, które mają rzekomo nie przestrzegać prawa.
  • Choć szefowa KE przyznała, że jej zdaniem nie należy się pozbywać rządów, to jednak taka Polska, czy Węgry muszą przestrzegać unijnych przepisów.
  • Zagroziła również poniekąd włoskim wyborcom, ostrzegając ich przed wyborem polityków związanych z Władimirem Putinem.
  • W przeciwnym wypadku Bruksela mogłaby użyć narzędzi opresji jak na Polsce i Węgrzech.
  • Zobacz także: Naukowcy: Wojna nuklearna spowodowałaby “nową epokę lodowcową”

W czwartek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przemawiała na Uniwersytecie Princeton w amerykańskim stanie New Jersey. Szefowa KE została zapytana przez jedną z uczestniczek spotkania o sprawę Polski, pytając się czy istnieje możliwość pozbycia się niedemokratycznych polityków za pomocą jakiejś instytucji.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej podziękowała za poruszenie tego tematu, ponieważ daje mi to możliwość wyjaśnienia nieco sprawy polskiej i oczywiście także węgierskiej.

Co taka instytucja jak Komisja Europejska może zrobić? Jesteśmy strażnikiem traktatów, więc mamy pewne narzędzia prawne, aby je chronić

– powiedziała Ursula von der Leyen.

Wyjaśniała, że problem, jaki mamy z polskim rządem, polega na tym, że jesteśmy głęboko przekonani, iż w Polsce nie ma niezależności sądownictwa. 

Dlatego używamy naszych narzędzi prawnych, ponieważ w ostatecznym rozrachunku jeśli popiera się zasadę rządów prawa, również instytucje muszą postępować zgodnie z zasadami prawa

– stwierdziła przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Czytaj więcej: Rozpoczęło się (pseudo)referendum w sprawie przyłączenia do Rosji

“Nie będziemy mogli przekazać pieniędzy”

Wskazała tutaj na przykład Polski. Podkreśliła, że celem KE nie jest pozbycie się samego rządu, ale obrona tzw. rządów prawa w naszym kraju. Odniosła się również do funduszy z Krajowego Planu Odbudowy.

W przypadku Polski powiedzieliśmy, że istnieje nakaz przywrócenia niezależności sądownictwa i musicie się do tego nakazu zastosować. Chcemy, żeby w naszej umowie było zapisane, że jeśli zrobicie X, Y i Z, to wtedy wypłacimy pieniądze

– podkreśliła.

Według von der Leyen Polska nie chce zmienić prawa w taki sposób, w jaki zapisano to w kontrakcie, aby przywrócić niezależność sądownictwa.

W związku z tym nie możemy i nie będziemy mogli przekazać żadnych pieniędzy 

– zaznaczyła szefowa KE.

Czytaj więcej: Prezydent Serbii ostrzega przed III wojną światową

Szefowa KE zagroziła Włochom

Przewodnicząca KE otrzymała też drugie pytanie z sali. Było ono związane z niedzielnymi wyborami parlamentarnymi we Włoszech. Jedna z kobiet stwierdziła, że wiele włoskich polityków ma powiązania z Władimirem Putinem. Warto tutaj podkreślić, że takie oskarżenia równie dobrze można skierować w zachodnich przywódców, którzy się spotykali z rosyjskim prezydentem.

O tym właśnie mówiłam, że demokracja potrzebuje każdego z was. Demokracja to ciągła praca. Nigdy nie jest skończona (…) Zobaczymy, jaki będzie wynik wyborów. W Szwecji też właśnie odbyły się wybory. Moje podejście jest takie, że jeśli jakikolwiek demokratyczny rząd będzie chciał z nami współpracować, to będziemy współpracować 

– stwierdziła Niemka, gdzie rządy jej kraju były w dobrych relacjach z Rosją.

Więc zobaczymy, czy sprawy pójdą w złym kierunku. Mówiłam o Węgrzech i Polsce; mamy takie narzędzia 

– oznajmiła, grożąc poniekąd włoskim wyborcom, hipotetycznymi konsekwencjami w zamian za głosowanie na prawicę.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

twitter.com, tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY