- W piątek klub dyplomaty spotkał się po raz drugi w czasie swojego istnienia.
- Projekt Polskiej Fundacji Narodowej gromadzi polskich oraz zagranicznych dyplomatów.
- Ambasadorzy wzięli udział w prelekcjach, zobaczyli występ artystyczny, a także rozmawiali między sobą.
- Zobacz także: Leszek Żebrowski zaprasza na obchody 80. rocznicy powstania NSZ. “Musimy przekazywać pamięć”
Jak wyjaśniono, projekt Klub Dyplomaty zakłada organizację cyklu spotkań, które odbywać się będą w najciekawszych historycznie i najbardziej reprezentacyjnych miejscach w Polsce.
W Akademii Dyplomatycznej MSZ w Warszawie odbyło się kolejne spotkanie Klubu Dyplomaty, na które zaproszeni zostali ambasadorzy, zwłaszcza ci z Klubu Ambasadorów Mówiących po Polsku, tj. Węgier, Czech, Palestyny, Bośni i Hercegowiny, Rwandy, Słowacji, Austrii, Wielkiej Brytanii, Chorwacji, Litwy, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego przebywający w Polsce oraz przedstawiciele mediów
– czytamy.
➡Właśnie rozpoczyna się drugie spotkanie z cyklu Klub Dyplomaty realizowane we współpracy Polskiej Fundacji Narodowej z Fundacją Kulturalna Polska.
— Fundacja_PFN (@Fundacja_PFN) September 22, 2022
➡ Wykład pt.: "Polscy podróżnicy i odkrywcy" poprowadzi prof. dr hab. Mariusz Ziółkowski. pic.twitter.com/mevMOvaEh2
Głównym bohaterem prelekcji był tzw. ojciec światowej geologii, Ignacy Domeyko. Wykład historyczny wygłosił prezes Zarządu Oddziału Polskiego the Explorers Club, prof. dr. hab. Mariusz Ziółkowski.
Obok wystąpienia prof. dr. hab. Mariusza Ziółkowskiego odbył się także występ artystyczny prezentujący najpiękniejsze arie, pieśni i muzykę filmową oraz zaserwowane zostały dania polskiej kuchni historycznej. Współpraca PFN z MKiDN i MSZ pozwala realizować projekty konieczne i efektywne. Klub Dyplomaty to działanie związane z dyplomacją publiczną, wykreowanie płaszczyzny dyskursu z Ambasadorami rezydującym w Polsce, niejako wciągniecie pracowników placówek dyplomatycznych w pasjonującą rozmowę o Polsce, jej historii, kulturze i sztuce
– poinformował prezes zarządu PFN dr Marcin Zarzecki.
Wyjaśnił, że kooperacja z Akademią Dyplomatyczną MSZ pozwala nam niepomiernie rozszerzyć działanie na kolejne środowiska dyplomatyczne.
„Naszym celem było stworzenie miejsca pełnego właśnie takiej intymności, gdzie dyplomacja, ambasadorowie i przedstawiciele placówek dyplomatycznych mają możliwość spotkać się i posłuchać o Polsce.” – tak o kolejnej edycji Klubu Dyplomaty mówił Prezes #PFN dr Marcin Zarzecki. pic.twitter.com/ZakfMT8QkE
— Fundacja_PFN (@Fundacja_PFN) September 23, 2022
Celem Klub Dyplomaty jest popularyzacja wiedzy na temat kultury i historii Polski, promocja Polski za granicą, zaangażowanie i zainspirowanie środowisk dyplomatów rezydujących w Polsce.
Działania PFN skierowane do przedstawicieli placówek dyplomatycznych mają na celu zaprezentowanie Polski w wielowymiarowy sposób, jako kraj o wspaniałej historii, bogatym dziedzictwie narodowym i rozwijającej się gospodarce
– zaznaczył wiceprezes fundacji Michał Góraś.
Jak przypomniano, że pierwsze spotkanie Klubu dotyczyło historii relacji Polski z Ukrainą, a prelekcję historyczną wygłosił prof. Andrzej Nowak.
Cykl spotkań Klubu Dyplomaty realizowany jest pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
radiomaryja.pl