FAZ o Mierzei Wiślanej: To, co zaplanował Fryderyk Wielki, zostało teraz zrealizowane

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną

Otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną / Fot. PAP/Adam Warżawa. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.

To, co zaplanował Fryderyk Wielki, zostało teraz zrealizowane przez Polskę – pisze o otwarciu przekopu Mierzei Wiślanej „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Wskazuje jednocześnie, że Polska wykonała krok, by uniezależnić się od Rosji.

Zobacz także: Ukraińcy odzyskali obrońców Mariupola. Zaskakujący ruch Rosjan

Niemiecki dziennik z jednej strony zwrócił uwagę na symboliczną datę otwarcia inwestycji, z drugiej podkreślił, że przekop jest „strategicznie ważnym”, pozwalającym po raz pierwszy na swobodne przepłynięcie z Zalewu Wiślanego na Bałtyk, bez konieczności tranzytu przez rosyjskie wody terytorialne. Co więcej, gazeta wskazała, że to realizacja pomysłu… Prus.

Królowie Polski i Prus, Stefan Batory i Fryderyk Wielki, rozważali już w swoim czasie budowę kanału odgałęźnego – przede wszystkim po to, by odciąć handel od pewnego siebie hanzeatyckiego miasta Gdańsk – napisano.

Jak przypomina “FAZ”, do pomysłu wrócono dopiero w 2006 roku, za rządów Jarosława Kaczyńskiego. Niemiecka gazeta wspomniała też o zbliżeniu z Rosją, jakie miało miejsce za czasów Tuska w Polsce, a Merkel w Niemczech. Dziennik zwraca również uwagę na głosy krytyczne wobec przekopu Mierzei Wiślanej, jak również na polepszającą się sytuację portu w Gdańsku.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

dw.com

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY