Ukraińcy odzyskali obrońców Mariupola. Zaskakujący ruch Rosjan

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Rosyjsko-ukraińska wymiana jeńców

Rosjanie wypuścili obrońców z pułku Azow / Fot. Twitter

Uwolnienie ukraińskich i zagranicznych obrońców Mariupola miał wynegocjować z Władimirem Putinem król Arabii Saudyjskiej Mohammed bin Salman - donosi "The Sun". Żołnierze wrócili do swych domów dzięki wymianie jeńców z Rosją na granicy w obwodzie czernihowskim.

Tortury w rosyjskim więzieniu przeżyli m.in. bohaterowie Azowstalu – Mychajło Dianow, Swiatosław Pałamar i Kateryna Poliszczuk, którzy wrócili na Ukrainę. Było to możliwe tylko dzięki wymianie jeńców między Kijowem, a Moskwą. Jak informuje brytyjski “The Sun”, do operacji Władimira Putina zachęcał sam król Arabii Saudyjskiej. W procedurze wymiany uczestniczyła również Turcja.  

Powrót do domu po kilkumiesięcznej niewoli

Uwolniliśmy 215 naszych ludzi z niewoli rosyjskiej, w tym 124 oficerów. Wśród uwolnionych 108 to bojownicy z pułku dowódcy “Azow”, w szczególności Denys Prokopenko “Radis”, Serhij Wołyński “Wołyń”, Światosław Palamar, Denys Szlega, Oleg Chomenko – dowódcy “Azowa” – którzy znajdują się w Turcji pod osobistymi gwarancjami ochrony i bezpieczeństwa Erdogana

– przekazał doradca ukraińskiego prezydenta Andrij Jermak.

Wiadomo, że Rosja wypuściła też pięciu brytyjskich obywateli, dwóch z USA, po jednym z Chorwacji, Szwecji i Maroka. W gronie 215 Ukraińców ponad 100 należała do pułku Azow, broniącego Mariupola. 

Pięciu obywateli brytyjskich przetrzymywanych przez wspieranych przez Rosję pełnomocników we wschodniej Ukrainie zostało bezpiecznie przekazanych, co kończy miesiące niepewności i cierpienia dla nich i ich rodzin

– podkreśliła premier Wielkiej Brytanii Liz Truss.

Czytaj więcej: Chiny reagują na orędzie Putina. “Domagamy się międzynarodowego dialogu”

Putin odzyskał przyjaciela

Według nieoficjalnych informacji ukraińskich mediów, Ukraina zgodziła się przekazać złapanego w kwietniu Wiktora Medwedczuka. To bliski znajomy Putina, ojciec chrzestny jego córki, który był poszukiwany przez SBU za zdradę stanu i sprzyjanie separatystom w Donbasie. 

Wiosną, Medwedczuk przebrany za ukraińskiego wojskowego próbował dotrzeć do granicy z separatystycznym Naddniestrzem w Mołdawii. Stamtąd łodzią miał przeprawić się na drugą stronę, gdzie miał wyczekiwać na pomoc FSB. Został zatrzymany w ukraińskim mundurze. Teraz stał się elementem wymiany na jeńców z pułku Azow i zagranicznych ochotników. 

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

salon24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY