Odszedł Edward Mosberg, były więzień niemieckich obozów. Upowszechniał wiedzę o roli Polaków w ratowaniu Żydów

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Edward Mosberg

Edward Mosberg / Fot. Leszek Szymański/PAP. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Za upowszechnianie wiedzy o roli Polaków w ratowaniu Żydów otrzymał od prezydenta Andrzeja Dudy odznaczenie.

W wieku 96 lat do wieczności odszedł Edward Mosberg, Polak żydowskiego pochodzenia. W czasie wybuchu II wojny światowej miał 13 lat. Był więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych w Płaszowie i Mauthausen. Łącznie w trakcie wojny śmierć poniosło 16 członków jego rodziny, w tym dziadkowie w obozie w Bełżcu, a matka i siostry w Auschwitz-Birkenau.

Uczestniczył w uroczystościach upamiętniających w byłych obozach koncentracyjnych (np. w Mauthausen, wielokrotnie w Marszu Żywych w Auschwitz). Mówienie o niemieckich zbrodniach uważał za swój obowiązek.

W poczuciu obowiązku

Jednocześnie upowszechniał wiedzę o roli Polaków w ratowaniu Żydów, za co postanowieniem prezydenta Andrzeja Dudy został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

W wieku 93 lat wrócić do miasta, w którym się urodziłem i otrzymać takie odznaczenie jest dla mnie okolicznością niesamowicie poruszającą. Przyjmuję tę nagrodę w imieniu siebie, mojej żony, moich dzieci i wnuków, a co najważniejsze, na cześć mojej matki, ojca, rodzeństwa (…). Odznaczenie dedykuję także na cześć tych, którzy oddali i ryzykowali swoje życie, aby ratować Żydów w czasie wojny, jak rodzina Ulmów z Markowej, a także w nadziei na lepsze relacje między narodem żydowskim i polskim.

Portal wPolityce.pl pisze, że Mosberg był “człowiekiem niezwykle ciepłym, życzliwym ludziom, cieszącym się życiem. Zawsze mówił, że ma do wypełnienia wielką misję mówienia prawdy”.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

wPolityce.pl, Wikipedia

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY