Czeski rząd chce dać przykład. Będzie używał mniej ogrzewania i oświetlenia w budynkach

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Premier Czech Petr Fiala

Premier Czech Petr Fiala / Fot. PAP/EPA/Martin Divisek. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Uważam, że państwo powinno dawać przykład w tym zakresie. Możemy oszczędzać, czy to ogrzewanie, czy oświetlenie - powiedział Fiala.
  • Premier Czech Petr Fiala zapowiedział “dawanie przykładu” przez rząd odnośnie oszczędzania energii.
  • Polityk zaapelował o rozsądne zarządzanie gazem i energią elektryczną.
  • Oznajmił, że rozważne gospodarowanie energią pozwoli każdemu zaoszczędzić własne pieniądze, jak i zmniejszyć wydatki budżetu państwa.
  • Zobacz też: Rosja: Zapowiedziano protest przeciwko mobilizacji

Z wypowiedzi czeskiego premiera wynika, że rząd zaoszczędzi na ogrzewaniu i oświetleniu w swoich budynkach. Petr Fiala powiedział, że państwo musi dawać przykład w oszczędzaniu energii. O rozsądne zarządzanie gazem i energią elektryczną zaapelował premier w swoim nadzwyczajnym wystąpieniu w niedzielę.

“Zacznijmy od siebie”?

Fiala powiedział, że rząd, organizacje państwowe, firmy i gospodarstwa domowe powinny zastanowić się, czy właściwie obchodzą się z energią i jak jej nie marnować. Oznajmił, że rozważne gospodarowanie energią pozwoli każdemu zaoszczędzić własne pieniądze, jak i zmniejszyć wydatki budżetu państwa.

Naprawdę uważam, że państwo powinno dawać przykład w tym zakresie. Możemy oszczędzać, czy to ogrzewanie, czy energię elektryczną – oświetlenie. Tych opcji jest kilka. Oczywiście nie mam na myśli tylko tego typu oszczędności, ale musimy się również zastanowić, czy wystarczająco ociepliliśmy budynek, czy ciepło gdzieś ucieka. Nie chcę wymyślać, co zrobią poszczególne ministerstwa, ale moje zadanie jest jasne – będziemy dawać przykład.

Według niego, oszczędności pojawią się także w Izbie Poselskiej. Gabinet w zeszłym tygodniu przeforsował poprawkę do prawa energetycznego, która pozwoli mu na ograniczenie cen energii elektrycznej i gazu dla konsumentów w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej na rynku. Ustawa musi jeszcze zostać uchwalona przez senat i podpisana przez prezydenta. Rząd chce ograniczyć cenę energii elektrycznej do sześciu koron za kilowatogodzinę lub trzech koron za kilowatogodzinę w przypadku gazu.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Echo24.cz

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY