Japonia na drodze do społeczeństwa bezgotówkowego

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Yeny

Yeny / Fot. Pxhere

Celem jest doprowadzenie poziomu transakcji bezgotówkowych do 40 procent do 2025 roku, a następnie podwojenie tej liczby w przyszłości.
  • Według oficjalnych źródeł, płatności bezgotówkowe w Japonii były na poziomie 32,5% w 2021 roku, co oznacza wzrost z 13,2% zaledwie rok wcześniej.
  • Nadal jest to postrzegane jako “powolne” w porównaniu z krajami takimi jak Korea Południowa, Chiny i Singapur, gdzie liczby te wynosiły 93,6%, 83% i 60,4%.
  • Osoby sprzeciwiające się pomysłowi społeczeństwa bezgotówkowego mówią o naruszeniu prywatności, zagrożeniu bezpieczeństwa na poziomie indywidualnym i państwowym oraz uzależnieniu od technologii w celu włączenia finansowego.
  • Zobacz też: Czeski rząd chce dać przykład. Będzie używał mniej ogrzewania i oświetlenia w budynkach

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, do wiosny przyszłego roku firmy w Japonii będą mogły korzystać z systemu cyfrowego wypłacania wynagrodzeń, omijając konta bankowe i używając zamiast tego aplikacji płatniczych. Jest to plan japońskiego rządu, który pokazuje, że kraj ten próbuje dogonić innych w Azji, jeśli chodzi o przejście do społeczeństwa bezgotówkowego.

Społeczeństwo bezgotówkowe

Podane przez Japonię cele wprowadzenia cyfrowego systemu płatności wynagrodzeń mają pomóc zagranicznym pracownikom, którzy nie mogą otworzyć konta bankowego w kraju, a także pobudzić wzrost gospodarczy, rynek usług finansowych i deregulację oraz obniżyć opłaty administracyjne.

Szerszy i bardziej strategiczny kontekst japońskiego parcia w kierunku społeczeństwa bezgotówkowego wydaje się być próbą rozwiązania problemu niedoboru siły roboczej, wśród innych jak produktywność i “rewitalizacja regionalna”. Według oficjalnych źródeł, płatności bezgotówkowe w Japonii były na poziomie 32,5% w 2021 roku, co oznacza wzrost z 13,2% zaledwie rok wcześniej – ale nadal jest to postrzegane jako “niskie i powolne” w porównaniu z krajami takimi jak Korea Południowa, Chiny i Singapur, gdzie liczby te wynosiły 93,6%, 83% i 60,4%.

Jak dotąd, nie wydaje się, aby wśród japońskich firm badanych przez Works Human Intelligence panowało zadowolenie w stosunku do przyjęcia tego programu. Spośród 247 firm, które wzięły udział w badaniu, mniej niż 30 proc. stwierdziło, że rozważa lub będzie rozważać zastosowanie tego typu wypłaty wynagrodzenia, podając jako główny powód koszty operacyjne.

“Cashless Vision” i krytyka

Japonia od pewnego czasu próbuje wdrożyć swoją politykę “Cashless Vision”, po raz pierwszy uruchomioną w 2018 roku przez Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu. Plan określony w tej strategii ma na celu doprowadzenie poziomu transakcji bezgotówkowych do 40 procent do 2025 roku, a następnie podwojenie tej liczby w przyszłości. W Japonii istnieje coś, co nazywa się Radą Promocji Bezgotówkowej, również utworzona w 2018 roku. Rada wspiera inicjatywy prowadzące do celu, a składa się z przedstawicieli rządu i sektora prywatnego, a także tych od edukacji i badań.

Osoby sprzeciwiające się pomysłowi społeczeństwa bezgotówkowego mówią o naruszeniu prywatności, zagrożeniu bezpieczeństwa na poziomie indywidualnym i państwowym oraz uzależnieniu od technologii w celu włączenia finansowego.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Reclaim the net

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY