Putin grozi użyciem bomby atomowej. Ogłosił częściową mobilizację

wideo
Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
Władimir Putin

Władimir Putin / Fot. PAP/EPA/MIKHAIL METZEL / KREMLIN POOL / SPUTNIK Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Prezydent ostrzegł Zachód, by nie "blefował" w sprawie broni jądrowej.

Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił dziś rano częściową mobilizację. W telewizyjnym przemówieniu powiedział, że to w obronie przed Zachodem, który – jego zdaniem – próbuje osłabić, podzielić i zniszczyć Rosję. Putin zagroził też bronią atomową.

Rezerwiści w Rosji zostaną wcieleni do sił zbrojnych kraju, które starają się wzmocnić swoją słabnącą kampanię wojskową na Ukrainie. Putin powiedział, że decyzja miała na celu “ochronę naszej ojczyzny i naszej integralności terytorialnej”. Mobilizacja, która obejmie głównie obywateli Rosji w rezerwach i z doświadczeniem wojskowym, rozpocznie się natychmiast.

Putin powiedział, że mobilizacja jest “w pełni adekwatna do zagrożeń, przed którymi stoimy”. Cel operacji Rosji na Ukrainie nie zmienił się, jest nim “wyzwolenie” Donbasu.

Wielkie bum

W swoim wystąpieniu Putin oskarżył Zachód o “szantaż nuklearny”. Powiedział jednak, że Rosja ma wystarczająco dużo broni, aby odpowiednio zareagować i nie boi się jej użyć. Przypomina to nieco wypowiedź premier Wielkiej Brytanii Liz Truss, która oznajmiła, że jest gotowa dokonać “globalnej anihilacji” (co spotkało się z oklaskami części widowni). Putin zapowiedział też zwiększenie finansowania dla rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego.

Opowiedział się za przeprowadzeniem referendów w sprawie przyłączenia do Rosji okupowanych przez Moskwę części terytorium Ukrainy. Kijów i kraje zachodnie z góry podkreślały, że pospiesznie zorganizowane głosowania na terenach kontrolowanych przez rosyjską armię nie mogą być uznane. Referenda mają się odbyć od piątku w samozwańczych republikach, które prorosyjscy separatyści ogłosili w obwodach ługańskim i donieckim, a także w okupowanych przez Rosję częściach Ukrainy w obwodach zaporoskim i chersońskim.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Echo24.cz, Twitter

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY