Kalendarium Patriotyczne Mediów Narodowych od 22 do 25 września: demonstracje, pikiety, spotkania

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne.

Zdjęcie ilustracyjne. / Fot. Pixabay

Lewica i pseudo liberałowie robią prawie wszystko by nas wykorzenić. Elementem wykorzeniania jest pozbawienie nas wiedzy historycznej. Celem jest to, by ludzie nie byli świadomi skąd wyszli i dokąd zmierzają. Despotyczna lewicowa i pseudo liberalna władza chce by ludzie byli wykorzenieni, bo łatwiej takich ludzi się zniewala.

Zobacz także: Wybory we Włoszech. Meloni: “Tak dla rodziny, nie dla LGBT”

22 września – czwartek

22 września 2022 r., o godz. 12.00 w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach im. Henryka Sławika, przy ul. św. Jana 10 (3 piętro) odbędzie się prezentacja publikacji „Atlas Górnego Śląska 1919-1922. Wybór źródeł kartograficznych”, oprac. przez: dr. hab. Grzegorza Bębnika, Michała Mączkę, dr. Sebastiana Rosenbauma i dr. Mirosława Węckiego.

23 września – piątek

11.00 – Msza Święta w Jasnogórskiej Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej w intencji gen. broni Stanisława Maczka i Jego Podkomendnych
12.00 – Ceremonia w Jasnogórskiej Sali Rycerskiej
12.30 – Ceremonia w Jasnogórskiej Kaplicy Pamięci Narodu
13.00 – Przemarsz pod budynek dawnego dowództwa 7 Dywizji Piechoty (Al. NMP 47)
13.30 – Odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej służbę płk. dypl. Stanisława Maczka w Częstochowie w latach 1935 – 1938
14.00 – Konferencja historyczna w Sali Reprezentacyjnej Ratusza w Muzeum Częstochowskim (Al. NMP 45)

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach oraz Komenda Miejska Policji zapraszają na uroczystość odsłonięcia obelisku „Pamięci funkcjonariuszy 7. Kompanii Rezerwy Policji Państwowej”, która odbędzie się 23 września 2022 r. w Jaworznie w Parku Zielona. Wydarzenie rozpocznie się mszą świętą w Kolegiacie św. Wojciecha i św. Katarzyny w Jaworznie, przy placu św. Jana 17 o godz. 10.00. Następnie o 11.10 nastąpi uroczysty apel na Rynku Głównym w Jaworznie, w którego trakcie nastąpi nadanie sztandaru Komendzie Miejskiej Policji w Jaworznie. Uroczystość o 12.30 zwieńczy odsłonięcie obelisku.

Zapraszamy do odwiedzenia mobilnego showroomu promującego gamingowy projekt edukacyjny ,,Gra Szyfrów”. Będzie on dostępny w miejscowości Czarne na placu Wolności 23 września (piątek) w godz. 17–22. Wystawa będzie dostępna bezpłatnie w godz. 17.00–22.00, przy czym przewiduje się, że w godzinach 17.00–19.00 będzie dostępna dla grup zorganizowanych, a w godzinach 19.00–22.00 wystawę będzie mogła zwiedzić każda osoba dorosła, a także młodzież w wieku od 13 roku życia – za zgodą rodzica lub opiekuna. Wydarzeniem towarzyszącym będzie namiot edukacyjny przygotowany przez Oddział IPN w Gdańsku.

24 września – sobota

24 września 2022 r., o godz. 11.00 odbędzie się uroczysta msza polowa z ceremoniałem wojskowym, w rocznicę masowej zbrodni dokonanej we wrześniu 1946 r. przez NKWD i UB na żołnierzach Narodowych Sił Zbrojnych na polanie „Hubertus“ pomiędzy wsiami Barut a Dąbrówka, gmina Wielowieś, powiat gliwicki. W uroczystości weźmie udział dr Tomasz Kurpierz, przedstawiciel Oddziału IPN w Katowicach.

W imieniu Historycznego Klubu Turystycznego „Szlakami Pamięci” (działającego przy Oddziale IPN w Gdańsku) zachęcamy do uczestnictwa w VI Historycznym Rajdzie Rowerowym „Śladami Polaków z Gdańskich Wyżyn”. Zapisy przyjmujemy do 22 września br.

Miejsce i termin zbiórki: 8.30–9.00 przed budynkiem Dworca PKP w Pszczółkach (od strony ul. Dworcowej 4). Z Pszczółek wyruszymy do Pruszcza Gdańskiego skrajem malowniczej Wysoczyzny Kaszubskiej, mijając po drodze miejscowości pogranicza kociewsko-kaszubskiego: Sobowidz, Ełganowo, Trąbki Wielkie, Trąbki Małe, Kłodawę, Rusocin. Rajd zakończymy w pięknie odrestaurowanym Domu Wiedemanna w Pruszczu Gdańskim, gdzie oprócz posiłku regeneracyjnego odbędzie się krótki quiz historyczny. Na jego zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody. Ponadto każdy z uczestników otrzyma okolicznościową koszulkę.

Podstawą wpisu na listę uczestników Rajdu jest przesłanie skanem podpisanego Regulaminu Rajdu. Skan załączonego w niniejszym mailu pliku należy przesyłać najpóźniej do 22 września br. do godz. 15.00 pocztą elektroniczną na adres: [email protected] Ze względu na ograniczoną ilość miejsc decyduje kolejność zgłoszeń.

Uczestnictwo w Rajdzie jest bezpłatne. Uwaga! Ze względu na trudności terenowe w Rajdzie mogą uczestniczyć osoby zaopatrzone w rowery terenowe/górskie. Udział osób niepełnoletnich (od 15. roku życia) wyłącznie pod opieką dorosłych. Regulamin i oświadczenie o stanie zdrowia dostępne jest w załączniku.

Parafia Przemienienia Pańskiego Międzyborów. Uroczystość w 78. rocznicę bitwy „Grupy Kampinos” AK pod Jaktorowem. 13.00 msza

W związku z 80. rocznicą przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK ze Słopnic i Oddział IPN w Krakowie zapraszają na piąte i ostatnie z cyklu plenerowych spotkań edukacyjnych w ramach projektu „Z miłości do Polski. Armia Krajowa”. Tym razem do Miasteczka Galicyjskiego w Nowym Sączu (ul. Lwowska 226). Czekamy na was 24 września 2022 r. w godz. 12-18.

W programie otwarcie wystawy IPN „Z miłości do Polski. Armia Krajowa”, przedstawiającej genezę jednej z największych armii podziemnych świata na tle ówczesnej sytuacji politycznej Polski i Europy oraz wprowadzającej odbiorcę w historię Polskiego Państwa Podziemnego. Ekspozycja przybliża min. Akcję „Burza”, powstanie warszawskie i losy żołnierzy podziemia niepodległościowego po rozwiązaniu AK, powstaniu Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj oraz Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość”, które kontynuowało walkę z okupantem sowieckim.

Krakowski IPN wystawi stoiska edukacyjne, na których będzie można odebrać darmowe publikacje historyczne. Będą też gry planszowe i patriotyczne kolorowanki dla najmłodszych. Na stoiskach Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu weźmiecie udział w animacjach i zabawach osnutych wokół lokalnej historii. Miasteczko Galicyjskie przygotowuje kiermasz regionalny, a na stoisku SRH 1 PSP AK zaprezentowane zostaną umundurowanie i wyposażenie oddziałów partyzanckich. Odbędą się też pokazy broni strzeleckiej. O godz. 12 rozpocznie się mobilna gra edukacyjna „Rozbijmy więzienie w Miechowie”. Dla zwycięzców IPN przygotował nagrody.

25 września – niedziela

W Regulicach (gm. Alwernia) 25 września 2022 r. odbędą się uroczystości upamiętniające żołnierzy Grupy Przerzutowej Armii Krajowej, połączone z odsłonięciem tablicy pamięci, ufundowanej przez IPN.

Po mszy świętej (godz. 11) w kościele św. Wawrzyńca przy al. Jana Pawła II 23 nastąpi przemarsz przed pobliski budynek Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki (al. Jana Pawła II 10), gdzie odsłonięta zostanie tablica pamięci (godz. 12.20). Na zakończenie zaplanowano program patriotyczny w wykonaniu dzieci i młodzieży (godz. 13.15) oraz piknik służb mundurowych (w godz. 13-16). Organizatorem uroczystości jest Urząd Miejski w Alwerni, a współorganizatorem Oddział IPN w Krakowie.

W niedzielę 25 września odbędą się przedterminowe wybory parlamentarne we Włoszech. Ich faworytem i liderem sondaży jest blok prawicy, któremu przewodzi Giorgia Meloni. Z tej okazji Centrum Kształcenia Młodzieży “Kuźnia” zaprasza na specjalny wieczór wyborczy. Naszymi gośćmi będę eksperci, publicyści i naukowcy zajmujący się włoską sceną polityczną, a także Włosi mieszkający na stałe w Polsce. Połączymy się również z naszymi korespondentami w Rzymie i Florencji, śledzącymi przebieg głosowania. Wspólnie spróbujemy poszukać odpowiedzi na pytanie: jakie zmiany dla Włochów i całej Europy może przynieść nowe polityczne rozdanie w tym kraju?

Program:
Historia włoskiej prawicy na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat — dr Sylwia Mazurek, dr Krzysztof Kawęcki, prowadzenie: Konrad Smuniewski
Szansa na przełom? Jak włoskie wybory mogą zmienić Europę — Krzysztof Bosak, dr Bartosz Łukaszewski, dr Carlo Paolicelli, Daniel Pawłowiec, prowadzenie: Michał Melon
Italia głosuje — korespondencja na żywo — Kacper Kita z Rzymu, Vito Casetti z Florencji
Organizatorzy: Centrum Kształcenia Młodzieży “Kuźnia”, Młodzież Wszechpolska
Partnerzy: Fundacja Capital, Nowy Ład, Marsz Niepodległości
Stawki 4B lok. U1 – 18.00

25 września (niedziela) 2022 r. o godz. 11:45 w Bazylice pw. NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej przy ul. Królowej Jadwigi 17 odbędzie się uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej Sługę Bożego arcybiskupa Jana Cieplaka, profesora Akademii Duchownej w Petersburgu, sufragana i administratora Archidiecezji Mohylewskiej w Rosji, skazanego na śmierć przez sąd bolszewicki, arcybiskupa nominata Archidiecezji Wileńskiej. W programie: wykład o życiu i służbie abp. Jana Cieplaka, który wygłosi prof. dr. hab. Dariusz Nawrot – dyrektor Instytutu Zagłębia Dąbrowskiego, msza święta oraz odsłonięcie tablicy połączone ze złożeniem kwiatów.

Uroczystości odsłonięcia tablicy poświęconej mjr. Henrykowi Dobrzańskiemu „Hubalowi” ufundowanej przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie oraz otwarcie wystawy „Hubal. Henryk Dobrzański 1897-1940”. 25 września 2022 r., o godz. 12:00 w budynku głównym Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, pl. Berka Joselewicza 1.

O zbliżających się wydarzeniach proszę informować Jana Bodakowskiego np. za pośrednictwem Facebooka

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY