Institute for the Study of War: Rosjanie prowadzą bezsensowne ofensywy

foto
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAP/EPA/MAXAR TECHNOLOGIES HANDOUT Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Rosjanie atakują Donbas zamiast bronić obwodu charkowskiego - ocenia amerykański think tank zajmujący się badaniami spraw związanych z obronnością.
  • W ocenie amerykańskich ekspertów z ISW (Instytutu ds. badania wojny) Rosjanie prowadzą bezsensowne operacje ofensywne wokół Doniecka i Bachmuta na wschodzie Ukrainy…
  • …zamiast skupić się na obronie przed nacierającą ukraińską kontrofensywą w rejonie Charkowa.
  • Instytut twierdzi, że atakowane przez Rosjan wioski w pobliżu Doniecka nie mają większego znaczenia poza “emocjonalnym”.
  • Zobacz też: Były szef CIA: Ukraina odzyska okupowane terytoria

Institute for the Study of War (ISW) to amerykański think tank założony w 2007 roku przez Kimberly Kagan, zajmujący się badaniami i analizami dotyczącymi zagadnień związanych z obronnością i sprawami zagranicznymi. Oceniając rozwój sytuacji w wojnie na Ukrainie, stwierdził, że Rosjanie prowadzą bezsensowne operacje ofensywne wokół Doniecka i Bachmuta na wschodzie Ukrainy, zamiast skupić się na obronie przed nacierającą ukraińską kontrofensywą w rejonie Charkowa.

Tymczasem walki trwają w rejonie Chersonia na południu Ukrainy, skąd dowództwo armii ukraińskiej informuje o częściowych sukcesach, takich jak zatopienie rosyjskiej barki rzecznej z bronią. Według ISW siły rosyjskie kontynuują swoje “bezsensowne” działania ofensywne na wschodzie Ukrainy. Atakują Bachmut i różne wioski w pobliżu miasta Doniecka, które, choć mają “emocjonalne znaczenie” dla pro-wojennej ludności samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej, to poza tym nie mają większego znaczenia – twierdzi instytut.

Rosjanie najwyraźniej przeznaczają część swoich bardzo ograniczonych rezerw na Ukrainie na te wysiłki, a nie na wrażliwe rosyjskie linie obronne pośpiesznie utworzone wzdłuż rzeki Oskoł we wschodnim Charkowie.

Według ISW Rosjanie nie mogą liczyć na duże zdobycze wokół Bachmutu i Doniecka, i najwyraźniej kontynuują “wysiłki, by umocnić się w regionie Doniecka, co wydaje się coraz bardziej oderwane od rzeczywistości na polu bitwy”.

Instytut twierdzi, że sensowne jest przedkładanie obrony rosyjskich zdobyczy na południu Ukrainy nad słabo zaludnione obszary rolnicze na północnym wschodzie.

Działania wojenne

Według brytyjskiego Ministerstwa Obrony, Rosja prawdopodobnie rozszerzyła zakres miejsc, w które jest gotowa uderzyć, aby osłabić morale ukraińskiego rządu i narodu. Podług Londynu Rosja wystrzeliła na Ukrainę kilka tysięcy rakiet dalekiego zasięgu od czasu rozpoczęcia inwazji 24 lutego, ale w ciągu ostatnich dni coraz częściej celowała w infrastrukturę cywilną.

Południowe dowództwo armii ukraińskiej podało w Niedzielę, że siły ukraińskie zatopiły rosyjską łódź rzeczną przewożącą sprzęt wojskowy i personel. Ukraińska armia podobno zniweczyła plany okupantów dotyczące wznowienia ruchu na moście kolejowym, który Rosjanie próbowali naprawić. Według raportu Dowództwa Operacyjnego Południe, ukraińska armia zabiła w sobotę na południu Ukrainy 62 rosyjskich żołnierzy.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Echo24.cz

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY