Były szef CIA: Ukraina odzyska okupowane terytoria

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
David Petraeus

David Petraeus / Fot. YouTube

Ukraina ostatecznie odzyska terytoria, które Rosja zajęła od lutego - powiedział w wywiadzie dla CNN David Patraeus.

Były amerykański generał Dawid Petraeus – czy pamiętacie tego pana? To właśnie on wizytował w Polsce na dwa dni przed incydentem w Smoleńsku, ostrzegając przed czymś. Około dwóch miesięcy potem został mianowany dowódcą wojsk amerykańskich w Afganistanie, a około rok później miał być szefem CIA.

Tym razem w wywiadzie dla CNN wypowiedział się na temat wojny na Ukrainie, mówiąc, że Ukraina może wygrać pod kilkoma warunkami. Uważa on, że odzyskanie Krymu jest “wyobrażalne”.

Ukraina ostatecznie odzyska terytoria, które Rosja zajęła od lutego.

Petraeus ocenił wycofanie się z Ukrainy za straszne i bolesne dla Rosji. Sytuację w tym drugim kraju określił jako “katastrofalną” i “gorszą niż w Afganistanie”. Niepowodzenie trwającego dekadę wysiłku wojennego w Afganistanie często określa się mianem sowieckiego Wietnamu. Związek Sowiecki poniósł tam ciężkie straty ludzkie i materialne, co stało się jedną z przyczyn upadku czerwonego mocarstwa.

Zdaniem Petraeusa nawet powszechna mobilizacja nie może poprawić sytuacji Rosji: jest na to “za późno”. Ponadto trudno byłoby jej zastąpić utracony sprzęt wojskowy. Jak przekonuje Petraeus, sankcje “zmiażdżyły” bazę przemysłową kraju, a w przemyśle zbrojeniowym brakuje mikroprocesorów.

Petraeus opisuje, jak mało prawdopodobne jest, by Włodzimierz Putin użył taktycznej broni jądrowej, próbując złamać opór Ukrainy. Dla Rosji, mówi emerytowany generał, miałoby to tylko “wątpliwe korzyści”. Ale – w opinii Petraeusa – Ukraina wygra wojnę tylko wtedy, gdy Zachód nadal będzie dostarczał temu krajowi broń.

Wsparcie z USA

Od lutego USA przekazały Ukrainie 15 mld dolarów pomocy wojskowej. W ubiegłym tygodniu Pentagon zwiększył pomoc wojskową dla Ukrainy o 600 mln dolarów. Włodzimierz Zełenski domaga się jednak również, aby USA dostarczyły jego krajowi nowy system rakietowy o zasięgu około 300 kilometrów. Prezydent USA Józef Biden jest jednak niechętny dostawom tej broni, bo nie chce prowokować Putina.

Staramy się uniknąć trzeciej wojny światowej.

W ostatnich tygodniach Ukrainie udało się w szybkiej kontrofensywie wyprzeć wojska rosyjskie z dużej części obwodu charkowskiego na północnym wschodzie kraju.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Echo24.cz

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY