Morawiecki o planie zawieszenia pieniędzy dla Węgier przez UE: Działania “nieuprawnione”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Premier Mateusz Morawiecki

Premier Mateusz Morawiecki / Fot. PAP/Mateusz Marek. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Premier Morawiecki nazwał planowane działania UE wobec Węgier nieuprawnionymi, z którymi Polska z całą mocą będzie się przeciwstawiała.
  • Komisja Europejska chce zawiesić pieniądze dla Węgier. Powodem są „naruszenia praworządności” w postaci korupcji.
  • KE sugeruje zawiesić 65% wypłat dla Węgier na trzy programy operacyjne w ramach polityki spójności. Stanowi to kwotę ok. 7,5 mld euro.
  • Do sprawy odniósł się premier Morawiecki.
  • Zobacz też: W Niedzielę w Krakowie Marsz dla Życia i Rodziny. Gdzie? O której godzinie?

Jak pisaliśmy, Komisja Europejska chce zawiesić pieniądze dla Węgier. Powodem są “naruszenia praworządności” – chodzi o korupcję. Do sprawy odniósł się premier Polski Mateusz Morawiecki, gdy wizytował w Małopolsce.

Polska z całą mocą będzie przeciwstawiała się jakimkolwiek działaniom instytucji europejskich, które mają zamiar – w sposób nieuprawiony – pozbawić środków jakiekolwiek kraje członkowskie, a w tym przypadku Węgry. To sprawa dla nas oczywista.

To pierwszy przypadek w historii Unii Europejskiej, odkąd ustanowiony został “mechanizm warunkowości”, który ma chronić budżet przed korupcją.

Kara?

KE sugeruje zawiesić 65% wypłat dla Węgier na trzy programy operacyjne w ramach polityki spójności. Stanowi to kwotę ok. 7,5 mld euro. Rada Europy podejmie decyzję w tej sprawie w oparciu o kwalifikowaną większość głosów. Ma na to miesiąc, choć termin może zostać przedłużony (maksimum to dodatkowe dwa miesiące).

Władze Węgier zapowiedziały niedawno, iż utworzą niezależny organ antykorupcyjny i grupę roboczą z udziałem organizacji pozarządowych do nadzorowania „wydatków europejskich”.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Radio Maryja, RMF24

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY