KE zawiesi Węgrom środki unijne? Wojciechowski: “Nie było powodu do sprzeciwu”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Janusz Wojciechowski

Janusz Wojciechowski / Fot. PAP/EPA

Polski komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski skomentował w jednomyślną rekomendację Komisji Europejskiej, by zawiesić Węgrom 7,5 mld euro unijnych funduszy. Wczoraj premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Polska będzie się sprzeciwiała takim postępowaniom.

W rozmowie z radiem RMF FM komisarz unijny ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski wyjaśnił, że ws. rekomendacji dot. wstrzymania pieniędzy dla Węgier nie było żadnego głosowania, bo takie sytuacje na kolegium komisarzy zdarzają się niesłychanie rzadko.

Ostatnie, wyjątkowe głosowanie odbyło się w sprawie akceptacji polskiego Krajowego Planu Odbudowy. Decyzja ws. Węgier została podjęta na zasadzie konsensusu, można było jedynie złożyć zdanie odrębne.

Nie było powodu, aby tutaj wyrażać jakiś spektakularny sprzeciw. Węgry nie potrzebowały Reytana

– stwierdził komisarz unijny ds. rolnictwa.

Budapeszt współpracuje z KE i jest na dobrej drodze do porozumienia w sprawie mechanizmu warunkowości i w sprawie KPO

– wyjaśnił Janusz Wojciechowski.

Już od kilku dni słuchać w Komisji Europejskiej, że Bruksela liczy na szybkie porozumienie z Węgrami, które obiecały wiele ustępstw.

Czytaj więcej: Turcja wykorzystuje słabość Rosji? Konflikt azersko-ormiański budzi domysły

Czy Polsce grozi odebranie funduszy unijnych?

Wojciechowski pytany przez korespondentkę RMF FM, czy swoją postawę konsultował się z Warszawą lub Budapesztem, zasłonił się tajemnicą. Zwrócił jednak uwagę, że jego stanowisko było takie samo jak węgierskiego komisarza, który również nie protestował.

Komisarz zapewnił, że Polsce nie grozi odebranie unijnych funduszy. Jak tłumaczył, wobec naszego kraju nigdy nie formułowano zarzutów dot. korupcji, a sprawy sądownictwa nie przełożą się na kwestie budżetowe, czyli nie będą podstawą do uruchamiania mechanizmu praworządności. Innymi słowy – polskie fundusze spójności i rolne są niezagrożone mechanizmem warunkowości. 

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

rmf24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY