Dlaczego skuteczna ochrona cybernetyczna zaczyna się od góry?

artykuł sponsorowany
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Amerykańska policja z łatwością szpieguje ludzi

system Ring, monitoring, cybernetyka, Amazon, bezpieczeństwo / fot. Pixabay

Gdziekolwiek jesteśmy, niezaprzeczalnym faktem jest, że technologia zrewolucjonizowała nasze życie na skalę globalną. Oprócz zapewnienia szybszych środków komunikacji, urządzenia takie jak smartfony, tablety i potężne komputery, uczyniły nasze życie łatwiejszym. Dzięki firmom technologicznym żmudne czynności, od zakupów spożywczych po bankowość, można teraz wygodnie wykonać za pomocą jednego przycisku lub przesunięcia na ekranie. W związku z tym można oczekiwać, że tempo, w jakim ludzie i firmy prowadzą interesy w sieci, będzie rosło.

Wzmożona aktywność cyfrowa nie jest pozbawiona wad. Tam, gdzie firmy wymieniają dane z konsumentami w celu przeprowadzenia satysfakcjonującej transakcji, cyberprzestępcy polują na ofiary. Nawet w momencie, gdy chcesz odebrać bonus Vulkan Vegas 50 darmowych spinów, do jednego z najlepszych kasyn online w Polsce, musisz uważać, by nie utracić swoich danych poprzez rejestrację konta na innych wątpliwych witrynach partnerskich.

Konsumenci mogą być uczuleni na czujność, ale mogą zrobić tylko tyle, a to głównie firmy są wyposażone w sprzęt do łagodzenia zagrożeń cybernetycznych poprzez egzekwowanie środków bezpieczeństwa. Jak widać na całym świecie, ostatnia fala Covid-19 sprawiła, że wiele organizacji przeniosło pracę z biura do domu. Niestety, ten trend może pozostać na dłużej ze względu na swoją skuteczność, co rodzi potrzebę zabezpieczenia nowego środowiska pracy.

Rozmiar firmy nie ma znaczenia dla hakerów

Nie można lekceważyć stale rosnącego zagrożenia cyberatakami — ofiarami cyberprzestępstw padły zarówno organizacje o ugruntowanej pozycji, jak i te dopiero rozpoczynające działalność. Ataki te obejmują zarówno nieuzasadniony dostęp do danych finansowych i osobowych, jak i podszywanie się pod prezesów firm. Mimo że cyberprzestępcy są coraz bardziej sprytni w swoich strategiach, wiele firm pozostaje nonszalanckich wobec zagrożeń i nie nabywa najnowszych i wysokiej jakości narzędzi cyberbezpieczeństwa. Niestety, często kończy się to szkodliwymi skutkami.

Cyberprzestępczość może zahamować operacyjne i finansowe aspekty działalności firmy, wynikające z kradzieży zasobów lub własności intelektualnej. Może również prowadzić do płacenia kar za narażone dane. Co gorsza, naruszona zostaje wiarygodność i reputacja przedsiębiorstwa, co może zniechęcić potencjalnych inwestorów. Niewątpliwie ryzyko jest zbyt duże, aby uzasadnić uwagę zarządu. Oprócz usankcjonowania funduszy na zakup wysokiej jakości narzędzi cyberbezpieczeństwa zarząd powinien być na czele w zaszczepianiu następujących środków bezpieczeństwa.

Zwiększanie świadomości

Trudno jest walczyć z tym, czego się nie dostrzega. Wielu użytkowników jest obojętnych na zagrożenia cybernetyczne i jako tacy pozostają podatni na działanie przestępców. Urzędnicy ds. bezpieczeństwa informacji powinni przewodzić zespołowi technologicznemu w podnoszeniu świadomości na temat zagrożeń stwarzanych przez cyberprzestępców. Burza mózgów na temat stale rosnących cyberataków i sposobów najlepszego przeciwdziałania im powinna zostać przekazana kierownictwu w celu przedstawienia jej zarządowi.

Budowanie świadomości może polegać na przeprowadzeniu prostych ćwiczeń mających na celu pomoc pracownikom w nauce, jak chronić siebie i instytucję. Ponadto uczynienie z tego stałego projektu może pomóc pracownikom zachować czujność podczas udostępniania informacji na stronach internetowych, korzystania z aplikacji i sposobów zabezpieczania swoich gadżetów.

Oprócz podnoszenia świadomości, ważne jest, aby stale przypominać im o konsekwencjach, które mogą wynikać z pobłażliwości wobec cyberzagrożeń. Na przykład narażenie informacji korporacyjnych może zrujnować reputację firmy, powodując utratę zaufania i przychodów. Pracownicy mogą również narażać własne wrażliwe informacje, nie zabezpieczając swoich urządzeń i aplikacji. Dlatego dobrze jest wykorzystywać rzeczywiste przypadki cyberprzestępstw, aby podkreślić potrzebę czujności i znaczenie aktualizacji narzędzi cyberbezpieczeństwa.

Odpowiedzialność

Często zakłada się, że za cyberbezpieczeństwo odpowiada wyłącznie dział IT. W przeciwieństwie do tego jest to wspólna odpowiedzialność, w której dział IT zapewnia wymagane doświadczenie. Kierownictwo powinno zachęcać do zachowań, które pomogą wdrożyć środki bezpieczeństwa cybernetycznego. Zachęcanie do stosowania silnych i złożonych haseł lub nawet generatorów haseł to proste kroki, które prowadzą do dużych korzyści w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego.

Szefowie IT i ich zespół powinni na bieżąco informować resztę zespołu zarządzającego o najnowszych protokołach bezpieczeństwa i potencjalnych zagrożeniach w celu natychmiastowego przekazania ich reszcie personelu.

Alokacja zasobów

Dyrektorzy finansowi odgrywają ogromną rolę w przydzielaniu zasobów. Przeznaczenie środków na cyberbezpieczeństwo pomoże w sfinansowaniu szkoleń dla pracowników wszystkich działów. Nie należy tego lekceważyć, biorąc pod uwagę, że celem hakerów są najczęściej najbardziej wrażliwe dane, których rdzeń stanowią informacje finansowe. Niektóre z informacji, które są cenne dla hakerów to:

  • numer konta bankowego;
  • numer karty kredytowej;
  • kod CVV;
  • dane posiadacza;
  • adres;
  • hasła do bankowości internetowej i portali społecznościowych;
  • login.

Zamiast opowiadać się za niskimi wydatkami, dyrektorzy finansowi powinni współpracować z dyrektorami ds. informacji w zakresie najlepszych sposobów inwestowania w szkolenia pracowników i wysokiej jakości narzędzia cyberbezpieczeństwa.

Implementacja

Wreszcie, CIO i reszta kierownictwa IT mają obowiązek zbadać, czy proponowane przez nich środki są wdrażane. Na przykład, mogą oni śledzić personel, który ma lub musi uczestniczyć w programach szkoleniowych dotyczących, bezpieczeństwa cybernetycznego. Mogą również sprawdzić, ilu pracowników chętnie aktualizuje swoje urządzenia do najnowszego oprogramowania.

Niski poziom zaangażowania może wskazywać na podatność na zagrożenia, stąd konieczność ponownego wprowadzenia proponowanych środków. Zmiana ustawień w najważniejszych aplikacjach w celu zachęcenia do zmiany hasła może również zabezpieczyć daną organizację i użytkowników określonych urządzeń.

Wniosek

Klienci czują się bezpiecznie, gdy są zapewnieni o bezpieczeństwie przekazywanych przez nich danych. Zbiorowa odpowiedzialność kierownictwa polega na informowaniu klientów o podejmowanych przez nich działaniach.

Mogą oni również wzbogacić swoją wiedzę, angażując swoich klientów w to, jak najlepiej zwiększyć ich bezpieczeństwo, dzięki czemu klient czuje się doceniony. Służy to nie tylko zwiększeniu bezpieczeństwa cybernetycznego, ale również ich partnerstwu.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY