Kazimiera Szczuka, czy jabłko daleko pada od jabłoni – jej ojciec był patriotą i prawicowcem

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Kazimiera Szczuka

Kazimiera Szczuka / Fot. Wikimedia Commons

Działaczka feministyczna starszego pokolenia Kazimiera Szczuka prócz tego, że ma głupie feministyczne poglądy i swoimi nieustannymi wpadkami w mediach zapewnia prymitywną rozrywkę gawiedzi, to jest przykładem tego, jak daleko pada jabłko od jabłoni. Jej ojciec był prawicowcem i patriotą. Podobne zjawisko miało miejsce w wypadku komunistki Wandy Wasilewskiej, której ojciec był bliskim współpracownikiem Piłsudskiego.

Kazimiera Szczuka jest już prawie emerytką. Urodziła się w 1966, ma więc 56 lat. Jest córką prawicowca i patrioty Stanisława Szczuki. Jej mama pochodziła z zasymilowanej rodziny żydowskiej – zapewne patriotycznej, bo dziadek ze strony matki Kazimiery Władysław Winawer był przed wojną legionistą, a po wojnie bronił więźniów politycznych.

Zobacz także: Skandaliczna ignorancja izraelskiej prasy. Żaryn: “Element promowania fałszywej historii”

Feministka

Feministka Kazimiera Szczuka jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego. Na uczelni uczestniczyła w seminarium magisterskim nestorki feminizmu Marii Janion. Za swoją magisterkę dostała wyróżnienie imienia masona Jana Józefa Lipskiego.

Jej teksty publikowane były na łamach takich czasopism jak „Gazeta Wyborcza”, „Res Publica Nowa”, „Teksty Drugie”, „Zadra” oraz „Pismo Ośrodka Informacji Środowisk Kobiecych”. Wykłada gender studies w Instytucie Badań Literackich PAN oraz na wydziale reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie.

Od 21 lat występuje na antenie różnych stacji telewizyjnych. Najpierw na antenie TVP, a potem w TVN gdzie prowadziła teleturniej. Napisała też promującą aborcję, “edukację seksualną” i antykoncepcję książkę „Milczenie owieczek”. Jest w składzie „Krytyki Politycznej” i Feminoteki. Pracowała jako nauczycielka języka polskiego w LXI Liceum Ogólnokształcącym im. Janiny Zawadowskiej w ramach Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii nr 1 „SOS” w Warszawie. Była jedną z twórczyń inicjatywy Porozumienie Kobiet 8 Marca organizujących Manify.

Działa w partii Zieloni 2004. Próbowała zostać europarlamentarzystką z listy partii Palikota. Wstąpiła do tej partii. Startowała do parlamentu z listy Lewicy. Po kolejnej klęsce wyborczej wystąpiła ze swojej drugiej partii. W jednym z programów telewizyjnych naśmiewała się z niepełnosprawnej działaczki katolickiej. Na jednej z demonstracji uderzyła w twarz reportera Pyty pl.

Ojciec z innej parafii

Ojciec Kazimiery, Stanisław Szczuka był adwokatem. Od 1956 roku bronił w procesach oskarżanych przez komunistów polskich patriotów (rehabilitowanych w 1956, studentów w 1968, taterników, uczestników grudnia 1970, działaczy Ruchu, Wojciecha Ziembińskiego, Siłę Nowickiego, robotników 1976, ofiary MO, działaczy Solidarności i WiP).

Stanisław Szczuka sam też zajmował stanowisko opozycyjne. Był jednym z sygnatariuszy (wraz z Janem Olszewskim i Wojciechem Ziembińskim) Listu 14. Sygnatariusze tego listu domagali się zaprzestania represji wobec robotników 1976 i zmian w konstytucji (wprowadzających sojusz z ZSRR). Współpracował też z KOR. W III RP kandydował do Sejmu w 1993 z listy Porozumienia Centrum (Jarosława Kaczyńskiego) i w 1997 do senatu jako kandydat Unii Prawicy Rzeczypospolitej (Janusza Korwin-Mikke).

Dziadek ze strony matki Kazimiery Szczuki, Władysław Winawer był adwokatem pochodzenia żydowskiego. Od 1915 roku należał do Polskiej Organizacji Wojskowej i był żołnierzem I brygady Legionów. W 1920 roku jako żołnierz Wojska Polskiego walczył z agresją rosyjską. Brał udział też w wojnie 1939. W czasie wojny wraz z rodziną ukrywał się u polskiej rodziny.

Po wojnie w procesach politycznych bronił działaczy Polskiego Państwa Podziemnego i osoby prześladowane w PRL (Kazimierza Moczarskiego, żołnierzy AK).

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY