Podkomisja smoleńska. “Domagamy się zwrotu wraku Tupolewa”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Katastrofa w Smoleńsku / Fot. Wikipedia

Podkomisja ds. ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej zwróciła się z pismem do Międzynarodowego Komitetu Lotniczego i rosyjskiej Prokuratury Generalnej o zwrot wraku samolot Tu-154M, który rozbił się w 2010 roku pod Smoleńskiem.
  • Wbrew konwencji chicagowskiej, Rosjanie przetrzymują u siebie szczątki prezydenckiego Tupolew, który rozbił się w 2010 r. pod Smoleńskiem.
  • Sejmowa podkomisja ds. ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej po raz kolejny apeluje o zwrot szczątków.
  • Szef podkomisji poseł Antoni Macierewicz, stwierdził, że Moskwa nie odpowiedziała na przesłany raport to też, powinni oni zwrócić rozbitą maszynę.
  • Zobacz także: Otwarcie kanału przez Mierzeję Wiślaną już 17 września

Federacja Rosyjska przetrzymuje szczątki polskiej maszyny wbrew konwencji chicagowskiej. Poseł Antoni Macierewicz, który przewodniczy pracom podkomisji sejmowej ds. ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej zaznaczył, że polska strona domaga się zwrotu szczątków rozbitego 12 lat temu Tupolewa.

Po zakończeniu badań mają obowiązek zwrócić, dlatego pokreśliliśmy, że to jest absolutnie konieczne. To jest żądanie, które jest międzynarodowe, bo raport międzynarodowy Rady Europy zwrócił się o to i oczywiście państwo polskie, jako właściciel, jest zobowiązane do tego, żeby szczątki znajdowały się w naszej dyspozycji

– poinformował szef podkomisji ds. ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej.

Podkomisja zwróciła się do Rosji już po raz czwarty. Moskwa do tej pory nie odpowiedziała też na polski raport dotyczący okoliczności katastrofy.

Nie zakwestionowała naszego raportu, który został opublikowany 11 kwietnia bieżącego roku. Krótko mówiąc, uznaliśmy, że zaaprobowali ten raport, więc tym bardziej powinni zwrócić resztki samolotu

– podkreślił Antoni Macierewicz.

Wrak jest kluczowy do potwierdzenia wyników badań podkomisji ds. ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej, a także śledztwa prowadzonego przez polską prokuraturę.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

radiomaryja.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY