“Magyar Nemzet”: Wojna miażdży gospodarkę Ukrainy

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pxhere

Dwiema wiodącymi grupami produktów były materiały hutnicze i zboże. Jednak inwazja rosyjska zaszkodziła w szczególności tym dwóm głównym obszarom eksportu.
  • Jak zwraca uwagę serwis RMX News, za węgierskim “Magyar Nemzet”, pod koniec sierpnia Ukraina stanęła właściwie na krawędzi bankructwa, ponieważ nie była w stanie w pełni spłacić swoich długów.
  • Według ukraińskiego rządu kraj potrzebowałby międzynarodowego wsparcia w wysokości 9 miliardów dolarów miesięcznie na pokrycie deficytu budżetowego.
  • Przed wojną eksport Ukrainy sięgał 40 proc. PKB kraju, a dwiema wiodącymi grupami produktów były materiały hutnicze i zboże.
  • Zobacz też: Apache trafią do Polski? Błaszczak: “Wysłaliśmy do USA zapytanie ofertowe”

Podczas gdy prasa międzynarodowa codziennie donosi o konflikcie zbrojnym na Ukrainie w najdrobniejszych szczegółach, o wpływie wojny na gospodarkę mówi się głównie w kontekście innych krajów i sankcji. Tymczasem wojna ma duży wpływ na gospodarkę ukraińską.

Jak zwraca uwagę serwis RMX News, za węgierskim “Magyar Nemzet”, pod koniec sierpnia Ukraina stanęła właściwie na krawędzi bankructwa, ponieważ nie była w stanie w pełni spłacić swoich długów. Niektórzy z wierzycieli udzielili zwolnienia, dzięki czemu Ukraina mogła zasadniczo rozłożyć spłatę swojego zadłużenia. Ukraina nie jest w stanie sama generować pieniędzy na pokrycie kosztów utrzymania z powodu wojny. Według ukraińskiego rządu kraj potrzebowałby międzynarodowego wsparcia w wysokości 9 miliardów dolarów miesięcznie na pokrycie deficytu budżetowego.

Kruszenie ukraińskiej gospodarki – oprócz strat materialnych i ludzkich – ma wiele wspólnego z ważnymi obszarami przemysłowymi i bogatymi w surowce, oddanymi siłom rosyjskim podczas inwazji. Wpływ był niemal natychmiastowy, a dane o eksporcie wskazują na gwałtowne spowolnienie gospodarcze. Przed wojną eksport Ukrainy sięgał 40 proc. PKB kraju, a dwiema wiodącymi grupami produktów były materiały hutnicze i zboże. Jednak inwazja rosyjska zaszkodziła w szczególności tym dwóm głównym obszarom eksportu.

W walkach zrównano z ziemią dwa najważniejsze zakłady hutnicze działające w Mariupolu.

Zboże

Zboże opuszczało Ukrainę głównie przez Morze Czarne (oprócz lądu i innych dróg wodnych), i to nie w małych ilościach. Ukraina była dotychczas piątym co do wielkości eksporterem pszenicy na świecie, ale także znaczącym graczem na światowym rynku kukurydzy i jęczmienia. Po wybuchu wojny Rosja zablokowała porty czarnomorskie. Impas został rozwiązany dzięki podpisanym 22 lipca porozumieniom, które gwarantują lokalne zawieszenie broni, zezwalając na wypłynięcie ukraińskich dostaw zboża z portów nad Morzem Czarnym w trzech miastach: Odessie, Czarnomorsku i Piwdennym.

Chociaż Ukraina eksportuje obecnie coraz więcej zboża, ilość ta jest nadal znacznie niższa niż wcześniej. Według oficjalnych informacji do końca sierpnia tego roku Ukraina wyeksportowała 3,4 mln ton zboża, czyli mniej niż połowę całkowitej ilości do sierpnia 2021 roku. Do tego czasu w ubiegłym roku do zagranicznych odbiorców trafiło 7 mln ton ukraińskiego zboża.

Warto zauważyć, że wbrew międzynarodowym oczekiwaniom większość ukraińskiego zboża transportowanego drogą morską nie trafiła do Afryki. Największym klientem była Turcja: 16 z 36 zarejestrowanych dostaw wody dotarło do wybrzeży Turków. Wśród krajów docelowych znalazły się m.in. Włochy, Niemcy, Rumunia i Irlandia, a także Iran, Korea Południowa, Egipt, Dżibuti i Sudan. Ostatni był jedynym odbiorcą subsaharyjskim. Jednak miejsce, w którym przesyłka dociera do brzegu, nie musi oznaczać, że produkty są tam używane.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

RMX News

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY