Apache trafią do Polski? Błaszczak: “Wysłaliśmy do USA zapytanie ofertowe”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Helikopter wielozadaniowy An AH-64 Apache przelatujący nad portem w Bremerhaven,w północnych Niemczech.

Helikopter wielozadaniowy An AH-64 Apache przelatujący nad portem w Bremerhaven,w północnych Niemczech. / Fot. PAP/EPA/FOCKE STRANGMANN. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak poinformował na Twitterze, iż MON wystosował zapytanie ofertowe do USA dotyczące pozyskania 96 śmigłowców AH-64E Apache w najnowszej wersji Guardian.
  • Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował w czwartek, że do Stanów Zjednoczonych wysłano zapytanie ofertowe ws. śmigłowców szturmowych Apache.
  • Polska chciałaby zakupić od Amerykanów 96 sztuk tych nowoczesnych śmigłowców wraz z opcją transferu technologicznego.
  • Warto zwrócić uwagę, że polskie ministerstwo stara się o najnowszy wariant tej maszyny, czyli Guardian.
  • Zobacz także: Niepokojące doniesienia z Wielkiej Brytanii. Lekarze nakazali Elżbiecie II odpoczynek

W czwartek minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował na Twitterze, iż wysłano zapytanie ofertowe do Stanów Zjednoczonych dotyczące pozyskania 96 śmigłowców AH-64E Apache w najnowszej wersji Guardian. Dodał, że wraz ze śmigłowcami Polska planuje również transfer technologii. 

Kolejne dobre wieści! Wystosowaliśmy zapytanie ofertowe do USA dotyczące pozyskania 96 śmigłowców AH-64E APACHE w najnowszej wersji GUARDIAN na potrzeby Lotnictwa Wojsk Lądowych. Wraz ze śmigłowcami pozyskamy również transfer technologii

– oświadczył na Twitterze minister obrony Mariusz Błaszczak.

Czytaj więcej: Jakie kraje zostaną zaproszone na pierwszy szczyt Europejskiej Wspólnoty Politycznej?

Apache-64 to jeden z najlepszych śmigłowców szturmowych

AH-64 Apache to podstawowy śmigłowiec szturmowy United States Army, przeznaczony do zwalczania broni pancernej i wspierania oddziałów lądowych. Został opracowany przez Hughes Helicopters, przejęty następnie przez McDonnell Douglas. Zakłady te zostały później wykupione przez firmę Boeing Company. 

Apache został zaprojektowany jako bardzo wytrzymała maszyna zdolna do działań na pierwszej linii frontu w każdych warunkach pogodowych, w dzień i w nocy. Kabina załogi jest opancerzona. Obaj członkowie siedzą w tzw. kevlarowej wannie. Dzięki nowoczesnej aparaturze nawigacyjnej (w szczególności dzięki użyciu kamer na podczerwień) i awionice śmigłowiec może latać nawet przy całkowitym braku widoczności. Odczyty przyrządów pomiarowych podawane są na wyświetlaczu zintegrowanym z hełmem pilota (rzutnik monookularowy przy hełmie).

Naprowadzanie wieżyczki działka dokonywane jest poprzez obrót głowy pilota dzięki optycznemu monitorowaniu ruchów hełmu. Podczas projektowania Apache opracowano wiele nowatorskich rozwiązań. Jednym z nich jest jego wirnik skonstruowany z warstw włókien szklanych. Helikopter może kontynuować lot nawet z wielokrotnie przestrzelonymi łopatami.

Systemy zakłócania radaru oraz układy wabików cieplnych chronią śmigłowiec przed zestrzeleniem przez rakiety przeciwlotnicze naprowadzane na podczerwień oraz radarowo. Komputery do nawigacji w trudnym terenie oraz wykorzystanie sygnałów GPS pozwalają Apache’owi na przekradanie się wąskimi dolinami oraz odnajdywanie ukrytych celów bojowych. Połączenie tego wszystkiego powoduje, że AH-64 jest jednym z najlepszych śmigłowców tego typu na świecie.

Konstruktorzy podczas tworzenia AH-64 za cel nadrzędny obrali wysoką przeżywalność konstrukcji na polu walki.

W przypadku wykrycia i trafienia śmigłowca, zdolność przetrwania zależy od odporności na ogień obrony przeciwlotniczej. Wszystkie węzłowe elementy konstrukcji, mające znaczenie dla bezpieczeństwa lotu, są odporne na trafienia pociskami 12,7 mm. W razie zestrzelenia lub awaryjnego lądowania konstrukcja śmigłowca zapewnia załodze teoretyczne stuprocentowe bezpieczeństwo przy prędkości zderzenia z ziemią 12,8 m/s (46 km/h). Elementami absorbującymi energię uderzenia są: podwozie, wyłamywane do tyłu działko i odpowiednia konstrukcja kadłuba.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

tysol.pl, twitter.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY