Cyfryzacja sądów. Resort sprawiedliwości pracuje nad zmianami

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, zapowiedział w Mielcu, że spłaszczeniu struktury sądownictwa będzie towarzyszyło przyspieszenie cyfryzacji sądów. Ogłosił, że punkty sądowe powstaną w gminach, w których dziś nie ma sądów.
  • Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł poinformował pracach resortu nad cyfryzacją sądów.
  • Według obliczeń, może do znacząco przyspieszyć procedury.
  • Ponadto resort planuje otworzyć sądy w gminach, gdzie do tej pory one nie istniały.
  • Zobacz także: PCh24TV zablokowana na tydzień za… nieopublikowany film

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, w trakcie wizyty na Podkarpaciu dokonał symbolicznego otwarcia budynku administracyjnego Sądu Rejonowego w Mielcu. Tam potwierdził, że resort pracuje nad udogodnieniami dla obywateli. Wskazał na portal informacyjny sądów. Umożliwił on m.in. prowadzenie korespondencji elektronicznej, co oznacza 13,5 mln mniej kopert i ludzi stojących w kolejkach.

Zwrócił uwagę na informatyczny system w przypadku postępowania upadłościowego, a także elektroniczne księgi wieczyste, gdzie odnotowano w tym roku około 180 mln pobrań. Cyfryzację sądownictwa ma przyspieszyć spłaszczenie struktury sądów, co niebawem ma być procedowane w Sejmie.

Będzie można uzyskać informację o przebiegu rozprawy, o wyniku losowania sędziów, o wielu innych sprawach, wgląd w akta z poziomu telefonu. Dodatkowo powstaną punkty sądowe w miejscach, w których dziś nie ma sądów

– przekazał wiceminister edukacji i nauki Marcin Warchoł.

Dostęp do sądu mają otrzymać gminy, w których sądów nigdy nie było. Wiceminister deklarował, że niebawem rząd ma przyjąć ustawę, która zapewni dostęp do ksiąg wieczystych za pośrednictwem notariuszy.

Aby nie trzeba było czekać rok na wpis hipoteki do księgi wieczystej, a niestety w skutek pandemii, boomu inwestycyjnego oraz ustawy o użytkowaniu wieczystym, która obciążyła sądy wieczysto-księgowe, niestety w dużych miastach te terminy takie dzisiaj są

– dodał polityk.

Szybszy wpis hipoteki oznacza, że kredytobiorca krócej będzie płacił za ubezpieczenie pomostowe. Według wcześniejszych regulacji to pieniądze, które i tak bank będzie musiał zwrócić.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

radiomaryja.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY