Białorusko-rosyjskie manewry wojskowe przy granicy z Polską

foto
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Twitter

Według doniesień będą koncentrować się na "wyzwoleniu okupowanych terytoriów" i odzyskaniu kontroli nad regionami przygranicznymi.

Białoruś pod przewodnictwem Aleksandra Łukaszenki przeprowadza ćwiczenia wojskowe w trzech regionach swojego kraju, w tym na terenach położonych w pobliżu granicy z Polską i Ukrainą. Ćwiczenia przy wsparciu Rosji potrwają do 14 września. Według doniesień będą koncentrować się na “wyzwoleniu okupowanych terytoriów” i odzyskaniu kontroli nad regionami przygranicznymi. 

Liczebność wojsk i sprzętu wojskowego biorących udział w ćwiczeniach nie była wystarczająca, zgodnie z wytycznymi OBWE, by formalnie wymagać od Białorusi zawiadomienia. Do tej pory ćwiczenia pokazały szereg technik, które teoretycznie mogłyby zostać wykorzystane w inwazji, takich jak kontrola graniczna, zapewnienie wsparcia powietrznego, wprowadzenie stanu wojennego, czy przeciwdziałanie sabotażowi wroga.

“Pokaz złomu”?

Kijowskie władze bagatelizowały prawdopodobieństwo białoruskiej inwazji. Wątpliwości budzi też gotowość armii białoruskiej do przeprowadzenia takiej operacji. Siły białoruskie nie poparły Rosji w ataku na Ukrainę, ale rząd Łukaszenki zezwolił na wykorzystanie terytorium jego kraju jako bazy dla wojsk rosyjskich, gdy w lutym tego roku rozpoczęły inwazję. Rosjanie rozpoczęli też ataki artyleryjskie z białoruskiej ziemi. 

Jeden z internautów ocenił ćwiczenia w następujący sposób:

To jest pokaz złomu, który ma białoruska i radziecka armia.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

TVP Info, Twitter

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY