Dr Guzdek o in vitro: Mamy jednostronny przekaz absolutnej promocji

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Flickr

Rzeczywistość zapłodnienia pozaustrojowego powinna być gruntownie badana i gruntownie analizowana w przestrzeni publicznej. Tymczasem mamy jednostronny przekaz absolutnej promocji - uważa dr Piotr Guzdek z Polskiego Stowarzyszenia Familiologicznego.

Zobacz także: Szpital Bródnowski doczekał się remontu. 40 lat czekania na inwestycję

Organizacja opublikowała list otwarty dotyczący konieczności obiektywnego zaprezentowania problematyki in vitro społeczeństwu. Jednym z przekłamań jest przedstawianie przeciwników in vitro jako osób uderzających w godność poczętych tą metodą. Innym przedstawianie informacji, jakoby był to „zabieg” bezpieczny, pozbawiony ryzyka i akceptowalny moralnie.

Jak wskazuje Polskie Stowarzyszenie Familiologiczne, odnosząc się do skuteczności in vitro podaje się jedynie dane dotyczące już zaimplantowanych zarodków, pomijając dzieci, które zostały uznane za niespełniające odpowiednich warunków i poddane kriokonserwacji. Nie uwzględnia się również faktu ryzyka częstszego wystąpienia licznych wad i chorób u dzieci poczętych w wyniku tej metody.

Ponadto po zapłodnieniu in vitro dochodzi do wielu poronień, przedwczesnych urodzeń, a narodziny często muszą odbyć się drogą cesarskiego cięcia. Tymczasem zamiast debaty na fakty, dyskusja o in vitro jest najczęściej nacechowana emocjonalnie. Polskie Stowarzyszenie Familiologiczne zaapelowało o prezentowanie rzetelnej wiedzy.

My nią dysponujemy. To jest też kwestia dotarcia do prawdy, ażeby na podstawie badań naukowych młodzież mogła wyrobić sobie obiektywne stanowisko, a stanowisko obiektywne jest jednoznaczne i sytuuje zapłodnienie pozaustrojowe jako metodę, która prowadzi do eliminacji znaczącej liczby dzieci poczętej tą metodą i naraża na poważne ryzyko zdrowotne dzieci narodzone, którym pozwolono przyjść na świat (…), ale także matkę tych dzieci – powiedział dr Guzdek.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

marsz.info

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY