Żołnierze odchodzą z wojska, MON nie wie dlaczego

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Flickr

W armii służy obecnie ok. 111 tys. 259 żołnierzy zawodowych. To prawie trzystu mniej aniżeli rok wcześniej.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w niedawnym wywiadzie dla Polskiego Radia wspomniał o dużym zainteresowaniu wstąpieniem do wojska wśród młodych Polaków. Powiedział o reformie polskiej armii, zakładającej zwiększenie liczby żołnierzy do 250 tysięcy.

Tymczasem okazuje się, że kadry polskiego wojska maleją. Powodów nie zna samo Ministerstwo Obrony Narodowej, ponieważ rozdaje odchodzącym żołnierzom ankiety. Pyta w nich, dlaczego pożegnali się z mundurem.

W armii służy obecnie ok. 111 tys. 259 żołnierzy zawodowych. To prawie trzystu mniej aniżeli rok wcześniej. Bilans był korzystny – średnio ok. 4 tys. żołnierzy rezygnowało, a ok. 7 tys. przychodziło. W ten sposób szeregi rosły. Niedawno jednak trend się odwrócił, i nie wiadomo dlaczego.

Propozycje powodów

Sugestie przyczyn tego stanu rzeczy są różne. Niektórzy zwracają uwagę na “przymus szczepień”, inni na “niekorzystne zmiany w sposobie naliczania odprawy mieszkaniowej”, bądź na “obawy o niekorzystne zmiany warunków socjalno-bytowych pełnienia służby wojskowej”.

Autorzy ankiety pytają m.in., czy powodem zdjęcia munduru mogły być: złe stosunki z przełożonymi i rówieśnikami, brak możliwości awansu, brak możliwości podnoszenia kwalifikacji oraz złe warunki służby (przestarzały sprzęt, braki materiałowo-techniczne).

Niewymieniony z nazwiska podoficer w rozmowie dla Onetu wskazał na zarobki:

Kierowca tira zarabia 8-9 tys. zł na rękę, a żołnierz ok. 4 tys. zł. Musi mieć też ukończone specjalistyczne kursy i szkolenia, czego w cywilu nie wymagają. Do tego w wojsku odpowiada on za sprzęt wart miliony złotych. Trudno się więc dziwić, że żołnierze odchodzą tam, gdzie więcej zarobią, a w dodatku będą mieli mniej odpowiedzialną pracę.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Onet

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY