8 września – Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Giotto di Bondone - Narodziny Dziewicy (fragment)

Giotto di Bondone - Narodziny Dziewicy (fragment) / Fot. Wikimedia Commons

Hebrajskie słowo "mariam" oznacza "napawać radością", z kolei egipskie "meri-jam" znaczy "ukochana przez Boga". W Polsce przyjęło się nazywanie Królowej Maryją, aby odróżnić Ją od innych kobiet o imieniu Maria.

Rodzice Matki Bożej, św. Anna i św. Joachim byli już w podeszłym wieku, a nie mieli potomstwa. Warto pamiętać, że w kulturze semickiej płodność była uważana za szczególne błogosławieństwo Boże. Joachim i Anna gorliwie prosili Boga o dziecko i Pan obdarzył ich Najświętszą ze wszystkich Świętych, Wybraną na Rodzicielkę Zbawiciela.

Hebrajskie słowo “mariam” oznacza “napawać radością”, z kolei egipskie “meri-jam” znaczy “ukochana przez Boga”. W Polsce przyjęło się nazywanie Królowej Maryją, aby odróżnić Ją od innych kobiet o imieniu Maria.

Tradycje

Portal Brewiarz.pl podaje:

W Polsce święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny ma także nazwę Matki Bożej Siewnej. Był bowiem dawny zwyczaj, że dopiero po tym święcie i uprzątnięciu pól zaczynano orkę i siew. Lud chciał najpierw, aby rzucone w ziemię ziarno pobłogosławiła Boża Rodzicielka. Do ziarna siewnego mieszano ziarno wyłuskane z kłosów, które były wraz z kwiatami i ziołami poświęcane w uroczystość Wniebowzięcia Matki Bożej, by uprosić sobie dobry urodzaj. Na Podhalu święto 8 września nazywano Zitosiewną, gdyż tam sieje się wtedy żyto. W święto Matki Bożej Siewnej urządzano także dożynki.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Radio Niepokalanów, Brewiarz.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY