Jest decyzja TSUE w sprawie kredytów we frankach

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pxhere

TSUE odpowiedział na pytanie odnośnie zmian w umowach kredytowych zaciąganych we frankach szwajcarskich.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej odpowiedział na pytania dotyczące kredytów we frankach. Stwierdził, że “sąd nie może zastąpić nieuczciwego postanowienia umowy bez zgody kredytobiorcy”.

Sąd krajowy nie może zastąpić nieuczciwego postanowienia umownego dotyczącego kursu wymiany przepisem dyspozytywnym prawa krajowego, jeżeli takiemu rozwiązaniu sprzeciwia się konsument – uznał Trybunał Sprawiedliwości UE. Była to odpowiedź na pytanie odnośnie zmian w umowach kredytowych zaciąganych we frankach szwajcarskich.

TSUE ogłosił, iż w przypadku niemożności dalszego obowiązywania umowy kredytu bez tegoż postanowienia, winno się uznać ją za nieważną.

Kolejny argument dla frankowiczów

Oznacza to, że banki będą miały trudniej bronić się w sądach przed frankowiczami. Tymczasem sądy w zdecydowaniej większości i tak działają na korzyść frankowiczów. Portal Business Insider podaje:

W ciągu trzech pierwszych miesięcy bieżącego roku, rozstrzygniętych zostało około 1,7 tys. spraw frankowych. Tylko 3 proc. z nich zakończyło się wyrokami niekorzystnymi dla kredytobiorców.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Business Insider

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY