- Banki będą miały trudniej bronić się w sądach przed frankowiczami.
- Sądy w zdecydowaniej większości i tak działają na korzyść frankowiczów.
- Teraz frankowicze otrzymali nowy argument.
- Zobacz też: Żołnierze odchodzą z wojska, MON nie wie dlaczego
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej odpowiedział na pytania dotyczące kredytów we frankach. Stwierdził, że “sąd nie może zastąpić nieuczciwego postanowienia umowy bez zgody kredytobiorcy”.
Sąd krajowy nie może zastąpić nieuczciwego postanowienia umownego dotyczącego kursu wymiany przepisem dyspozytywnym prawa krajowego, jeżeli takiemu rozwiązaniu sprzeciwia się konsument – uznał Trybunał Sprawiedliwości UE. Była to odpowiedź na pytanie odnośnie zmian w umowach kredytowych zaciąganych we frankach szwajcarskich.
TSUE ogłosił, iż w przypadku niemożności dalszego obowiązywania umowy kredytu bez tegoż postanowienia, winno się uznać ją za nieważną.
Kolejny argument dla frankowiczów
Oznacza to, że banki będą miały trudniej bronić się w sądach przed frankowiczami. Tymczasem sądy w zdecydowaniej większości i tak działają na korzyść frankowiczów. Portal Business Insider podaje:
W ciągu trzech pierwszych miesięcy bieżącego roku, rozstrzygniętych zostało około 1,7 tys. spraw frankowych. Tylko 3 proc. z nich zakończyło się wyrokami niekorzystnymi dla kredytobiorców.
#TSUE – kredyty denominowane w walutach obcych: jeśli konsument się temu sprzeciwia, sąd krajowy nie może zastąpić nieuczciwego warunku umownego dotyczącego kursu wymiany przepisem dyspozytywnym prawa krajowego 👉 https://t.co/ATb3CgbPxg pic.twitter.com/n5nCr2UtYZ
— EU Court of Justice (@EUCourtPress) September 8, 2022
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
Business Insider