Morawiecki wręczył Fiali nagrodę. W tle Bocian II

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Petr Fiala i Mateusz Morawiecki

Petr Fiala i Mateusz Morawiecki / Fot. PAP. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Premier Czech otrzymał nagrodę "człowieka roku" z rąk Mateusza Morawieckiego. Była mowa o gazociągu Bocian II.
  • Podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu Fiala otrzymał z rąk premiera Morawieckiego nagrodę “człowieka roku”.
  • Czechy i Polska wznowiły współpracę w zakresie przygotowania gazociągu Bocian II, który połączy oba kraje.
  • Rozmowy premierów Czech i Polski poprzedzają piątkowe nadzwyczajne spotkanie ministrów energetyki państw członkowskich Unii Europejskiej.
  • Zobacz też: Pieskow o gazie. “Popłynie do Europy, gdy ta zniesie sankcje”

Rządy premiera Petra Fiali są ostro krytykowane w Czechach. Krytyka działań premiera czeskiego rządu sięga ostatnio apogeum. Były premier Czech Andrej Babiš nazwał koalicyjny rząd Fiali narodową katastrofą. Na początku czwartkowego posiedzenia, wezwany przez opozycję do wyrażenia wotum nieufności do rządu, Babiš ostrzegł przed groźbą załamania się energetyki i niepokojami społecznymi. Wezwanie do rezygnacji gabinetu Fiali było najczęściej powtarzającym się hasłem demonstrantów na niedawnym wielkim proteście.

Tymczasem podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu Fiala otrzymał z rąk premiera Morawieckiego nagrodę “człowieka roku”. Czechy i Polska wznowiły współpracę w zakresie przygotowania gazociągu Bocian II, który połączy oba kraje. Pozwoli na większą dywersyfikację dostaw gazu ziemnego w Europie.

Nie możemy popełnić błędu naszych poprzedników w rządzie, którym nie zależało na bezpieczeństwie energetycznym, dziś widzimy konsekwencje. Gdyby poprzedni rząd pracował nad gazociągiem Bocian II, bylibyśmy dziś w innym miejscu. Słowacja niedawno otworzyła połączenie z Polską.

Mottem 31. edycji forum gospodarczego w Karpaczu jest Europa na tle nowych wyzwań, a Fiala we wstępie otrzymał wspomnianą nagrodę.

To dla mnie wielki zaszczyt, wiem, kto otrzymał tę nagrodę – Lech Wałęsa, Václav Havel, Jan Paweł II. To ogromne osobowości, które bardzo szanuję. Myślę, że prawdziwymi ludźmi roku są ci, którzy walczą dziś na Ukrainie i narażają swoje życie za niepodległość, za wolność, za europejskie wartości. To są ludzie, którzy cieszą się moim podziwem.

Gaz

Rozmowy premierów Czech i Polski poprzedzają piątkowe nadzwyczajne spotkanie ministrów energetyki państw członkowskich Unii Europejskiej.

Zgodziliśmy się, że istnieje potrzeba znalezienia europejskiego rozwiązania i interweniowania w ceny energii, tak aby były akceptowalne dla obywateli i przedsiębiorstw. Cieszę się, że również w tej kwestii mamy jasne porozumienie. Na pewno musimy mówić o jakiejś formie ograniczenia cen, jakiejś formie dostosowania tego, jak kształtują się dziś ceny energii elektrycznej w środowisku europejskim.

Jeszcze pod koniec kwietnia Fiala skrytykował poprzedni rząd Andreja Babiša za “niedostateczne poparcie polityczne” dla projektu czesko-polskiego gazociągu Bocian II. Babiš odrzuca krytykę Fiali, i twierdzi, że Polacy stracili zainteresowanie budową gazociągu Bocian II.

Zgodnie z pierwotnym planem gazociąg Bocian II miał być częścią paneuropejskiego projektu korytarza Północ-Południe, którego celem było zmniejszenie zależności od rosyjskiego gazu poprzez połączenie magazynów skroplonego gazu (LNG) w Polsce. Plan połączenia systemów gazowych krajów wyszehradzkich narodził się w 2009 roku.

Pierwszy odcinek – gazociąg Stork I – został oddany do użytku w 2011 roku i połączył Polskę z Czechami. Umożliwił przesyłanie gazu z Czech do Polski. Po gazociągu Bocian I miał nastąpić gazociąg Bocian II, który ciągnąłby się od granicy z Republiką Czeską do Świnoujścia. Jednak projekt został zatrzymany w 2018 roku po inauguracji rządu Andreja Babiša.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Echo24.cz

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY