Znaczenie Starlink dla Ukrainy podczas wojny

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Elon Musk.

Elon Musk. / Fot. James Duncan Davidson CC BY-NC 3.0

Uruchomienie Starlink na Ukrainie to nie tylko gest dobrej woli, ale również źródło PR-u, które pokazuje międzynarodowym partnerom siłę tej technologii.
  • Ukrainie wystarczył jeden tweet, aby sprowadzić internet Starlink do kraju.
  • Ukraińskie wojsko polega na satelitarnym Internecie, aby wysyłać zaszyfrowane wiadomości do swoich dowódców lub podłączać drony, które śledzą i atakują siły rosyjskie.
  • Przenośne, biało-szare anteny satelitarne Starlink można zamontować na dachu domu, schować w płytkim dole lub przymocować do maski samochodu – w dowolnym miejscu z dobrą widocznością nieba.
  • Zobacz też: Skutki wojny na Ukrainie. Fala nielegalnej imigracji

Starlink, system komunikacji satelitarnej Elona Muska, zapewnia wielu Ukraińcom, przede wszystkim wojskowym, dostęp do internetu mimo przerw w dostawie prądu i rosyjskich ataków na infrastrukturę internetową kraju. Jest również bezpieczniejszy niż inne rodzaje komunikacji: eksperci twierdzą, że przechwycenie przez wojska rosyjskie jest prawie niemożliwe. Dodatkowo jest łatwy w użyciu – ukraińskim żołnierzom zajmuje zaledwie 20 minut instalacja anteny Starlink i połączenie się z internetem satelitarnym.

Od początku inwazji na pełną skalę Ukraina otrzymała ponad 20 000 terminali Starlink od zagranicznych partnerów, wolontariuszy lub bezpośrednio od SpaceX. Podczas wojny Ukraińcy mogą korzystać z terminali bez płacenia miesięcznego abonamentu w wysokości 60 dolarów.

Przenośne, biało-szare anteny satelitarne Starlink można zamontować na dachu domu, schować w płytkim dole lub przymocować do maski samochodu – w dowolnym miejscu z dobrą widocznością nieba. Kiedy ukraińscy żołnierze muszą przenieść pozycje, ostrożnie pakują sprzęt Starlink i przenoszą go w nowe miejsce, podłączając antenę do generatora, jeśli zabraknie prądu. 

Są chwile, kiedy satelitarny internet Muska jest dla nich jedynym sposobem, aby pozostać w kontakcie ze światem zewnętrznym i powiedzieć bliskim, że żyją. Starlink umożliwił ukraińskim oddziałom uwięzionym w hucie Azowstal w Mariupolu przeprowadzenie wywiadów na żywo podczas brutalnego dwumiesięcznego oblężenia, wzywając świat do powstrzymania rosyjskiego terroru.  

Ukraińskie wojsko polega na satelitarnym Internecie, aby wysyłać zaszyfrowane wiadomości do swoich dowódców lub podłączać drony, które śledzą i atakują siły rosyjskie. Prezydent Zełenski powiedział:

Jestem naprawdę wdzięczny za wsparcie Starlink. Ludzie, którzy wydostali się z okupowanych miast, gdzie nie było takiej pomocy, mówili, że Rosjanie powiedzieli im, że Ukraina już nie istnieje, a niektórzy nawet zaczęli w to wierzyć.

Wystarczył jeden tweet

Ukrainie wystarczył jeden tweet, aby sprowadzić internet Starlink do kraju. Wyszedł od ukraińskiego ministra transformacji cyfrowej Mychajła Fiodorowa, zaledwie kilka dni po inwazji na pełną skalę.

[Elonie Musk], podczas gdy ty próbujesz skolonizować Marsa — Rosja próbuje zająć Ukrainę! Podczas gdy twoje rakiety z powodzeniem lądują z kosmosu, rosyjskie rakiety atakują ukraińskich cywilów! Prosimy o udostępnienie Ukrainie stacji Starlink (…)

Nieco ponad dziesięć godzin później na Twitterze odpowiedział Elon Musk:

Usługa Starlink już działa na Ukrainie. Więcej terminali w drodze.

Uruchomienie Starlink na Ukrainie to nie tylko gest dobrej woli, ale również źródło PR-u, które pokazuje międzynarodowym partnerom siłę tej technologii. Na przykład amerykańskie siły powietrzne na początku sierpnia przyznały Starlink kontrakt na Internet satelitarny w Europie i Afryce po obejrzeniu, jak pomógł Ukrainie pozostać online podczas inwazji Rosji.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

The Kyiv Independent

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY