Morawiecki zapowiada reaktywację współpracy z Węgrami i innymi krajami V4

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Orbán i Morawiecki

Orbán i Morawiecki / Fot. Flickr

Zamierzam podjąć próbę wypracowania formuły, w której jasno nazywając rozbieżności, będziemy mogli powrócić do współpracy w ramach V4 - rzekł premier.
  • Premier Morawiecki wyraził chęć powrotu do współpracy z Węgrami.
  • Na pytanie, czy współpraca Grupy Wyszehradzkiej może powrócić, szef polskiego rządu odpowiedział twierdząco.
  • Według niepotwierdzonych doniesień, Słowacja, która obecnie przewodniczy V4, planuje pod koniec października zorganizować szczyt szefów rządów Grupy Wyszehradzkiej.
  • Zobacz też: Zmiana przepisów. Koniec z kartami pojazdu i nalepkami kontrolnymi

Premier Mateusz Morawiecki dał jasno do zrozumienia, że ​​mimo odmiennego zdania od Węgier na temat rosyjskiej inwazji na Ukrainę, spodziewa się wznowienia bliskiej współpracy z premierem Viktorem Orbánem. Szef polskiego rządu chce też reaktywować współpracę wszystkich krajów V4 według nowej formuły.

Stosunek do wojny faktycznie mocno nas poróżnił. Ale sądzę, że z biegiem czasu wszystkie pozostałe sprawy, w których wykazywaliśmy się solidarnością, zrozumieniem i wsparciem, będą nas na powrót mocno łączyły. Bardzo bym sobie tego życzył.

Grupa Wyszehradzka

Premier wyjaśnił, że współpraca w ramach Grupy Wyszehradzkiej bardzo wzmacnia Polskę, Węgry, Czechy i Słowację. Na pytanie, czy współpraca Grupy Wyszehradzkiej może powrócić, szef polskiego rządu odpowiedział twierdząco.

Zamierzam podjąć próbę wypracowania formuły, w której jasno nazywając rozbieżności, szanując wrażliwość ukraińskich przyjaciół, będziemy mogli powrócić zarówno do współpracy w ramach V4, jak i do wspólnych działań z Węgrami w tych obszarach, w których łączą nas wartości i interesy.

Pod koniec czerwca Morawiecki oznajmił, że drogi Polski i Węgier rozeszły się w sprawie wojny na Ukrainie. Podczas gdy Warszawa jest największym zwolennikiem Kijowa w wojnie z Rosją w Europie i jednym z największych finansowych i zbrojeniowych zwolenników Ukrainy na poziomie światowym, Budapeszt zajmuje neutralne stanowisko wobec konfliktu i nadal utrzymuje silne stosunki handlowe z Rosją.

Szefowie rządów V4 po raz ostatni spotkali się podczas węgierskiej prezydencji V4 8 marca w Londynie w rozszerzonym formacie z Wielką Brytanią. Według niepotwierdzonych doniesień, Słowacja, która obecnie przewodniczy V4, planuje pod koniec października zorganizować szczyt szefów rządów Grupy Wyszehradzkiej.

Dobrze o krajach Grupy wypowiadał się ostatnio również prezydent Czech Miloš Zeman.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Do Rzeczy, Echo24.cz

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY