Zobacz także: Teksas znalazł sposób jak pozbyć się imigrantów. Demokraci są wściekli
5 września – poniedziałek
17:00 – 18:00. 78 rocznica śmierci Powstańców z Plutonu Ochronnego Żandarmerii. Ulica Stanisława Moniuszki róg Marszałkowskiej, Warszawa. Organizator Rodzinna Grupa Historyczna Szwadron Żandarmerii. Zapraszamy na wspólne upamiętnienie Powstańców z Plutonu Ochronnego Żandarmerii Kwatery Głównej Okręgu Warszawa AK, którzy zginęli 03.09.1944 roku w kamienicy przy ulicy Moniuszki 12. Tym razem, wyjątkowo, ze względu na uroczystość odsłonięcia pomnika Żołnierzy Wyklętych w Mielcu, oddamy cześć Powstańcom 05.09.
Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Przemyślu, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie oraz Centrum Kulturalne w Przemyślu zapraszają na wykład dr. Tomasza Berezy, historyka z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie pt. „Okupacja sowiecka w rejonie Przemyśla w latach 1939-1941”. Spotkanie odbędzie się 5 września 2022 r. o godz. 17:30 w Klub „Piwnice” CK ul. Konarskiego 9 Przemyślu.
Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na dyskusję o książce Marii Radożyckiej-Paoletti pt.: Wciąż szukamy Ojczyzny zagubionej we wrześniowych chmurach… Wojennym szlakiem majora Władysława Drelicharza (1913–1944), która odbędzie się 5 września 2022 (poniedziałek) o godz. 17.00 w Centralnym Przystanku Historia przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie. Uczestnikami spotkania będą: dr Maria Radożycka-Paoletti – autorka i prof. Bogusław Polak, Politechnika Koszalińska. Moderacja: red. Rafał Dudkiewicz, Polskie Radio 24. Transmisja online na IPNtv
Władysław Drelicharz walczył w Brygadzie Strzelców Karpackich w Egipcie i w Libii, brał udział w obronie Tobruku. Jako dowódca 2. szwadronu czołgów w słynnym Pułku 4. Pancernym „Skorpion” wziął udział w kampanii włoskiej. Szczególną rolę przyszło mu odegrać w walkach o tzw. Gardziel i Albanetę pod Monte Cassino. Na czele szwadronu walczył następnie w kampanii adriatyckiej, a później w Apeninach Północnych, gdzie poległ.
W dniach 6 i 7 września 2022 r. odbędzie się XXI Katowicka Konferencja Naukowa „Katowice miejscem ważnych wydarzeń na przestrzeni ostatnich dwóch stuleci“. Uroczyste otwarcie konferencji rozpocznie się w Willi Goldsteinów o 9:30 przy pl. Wolności 12 a. W dyskusji panelowej pt. „Rosnące znaczenie Katowic jako stolicy regionu” wezmą udział: abp senior Damian Zimoń, prof. dr hab. Marek Szczepański, prof. dr hab. Wojciech Świątkiewicz, dr Jacek Siebel, Artur Tomasik, Piotr Uszok oraz dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach. Następnie zapraszamy do Muzeum Historii Katowic na ul. ks. J. Szafranka 9 na interesujące prelekcje prowadzone przez wybitnych specjalistów. W gronie prelegentów m.in. pracownicy Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach: Ryszard Mozgol „Krwawe wydarzenia katowickie w sierpniu 1920 roku w informacjach prasy francuskiej i brytyjskiej“, Renata Skoczek „Wydarzenia katowickie 1922 roku w obiektywie Maxa Steckla“, Aleksandra Korol-Chudy „Kiedy Katowice były Stalinogrodem. Epizod w historii miasta“.
6 września – wtorek
6 września 2022 w miejscowości Fürstenberg/Havel w Niemczech odbędzie się uroczysty pochówek więźniarek KL Ravensbrück. Centralnym punktem uroczystości będzie Msza święta polowa w intencji ofiar o godz. 12.00, celebrowana przez abp. Andrzeja Dzięgę, Metropolitę Szczecińsko-Kamieńskiego. W uroczystościach współorganizowanych przez Instytut Pamięci Narodowej udział wezmą m.in. przedstawiciele rodzin ofiar.
O godz. 10.30 w Miejscu Pamięci Muzeum Ravensbrück nastąpi oficjalne przekazanie przez Instytut Pamięci Narodowej do zbiorów Muzeum Ravensbrück artefaktów znalezionych w trakcie prac archeologicznych prowadzonych w 2019 r. przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Następnie, o godz. 12.00, odprawiona zostanie Msza święta polowa w miejscowości Fürstenberg (Kreuzdamm 6A), położonej ok. 2 km od KL Ravensbrück. O godz. 14.00 na cmentarzu w Fürstenbergu (Friedhofsweg 2) odbędzie się uroczysty pogrzeb ofiar.
W latach 1940–1943 na tamtejszym cmentarzu w podziemiach kaplicy, która istnieje do dziś, palono zwłoki więźniarek – w tym Polek, a prochy zakopywano w nieoznaczonych grobach.
W 1989 r. w czasie kopania grobu na cmentarzu zostały odkryte urny. Na urnach były metalowe tabliczki z imionami i nazwiskami oraz datami urodzin więźniarek. Na wieczkach zapisano także datę kremacji i numer listy obozowej oraz nazwę miejscowości „Fürstenberg”, gdzie dokonano kremacji. Wieczka urn trafiły do miejscowego muzeum.
Dopiero w 2019 roku pracownicy Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN mogli rozpocząć prace na cmentarzu w Fürstenbergu. Już pierwszego dnia poszukiwań odnaleziono urny zawierające prochy i szczątki zamordowanych Polek. Zachowały się też aluminiowe plakietki i tabliczki szamotowe, na których zostały wybite dane ofiar: ich imiona, nazwiska, daty urodzin i śmierci, a nawet numery z listy krematoryjnej. Na ich podstawie zidentyfikowano 45 ofiar: m.in. Henrykę Dembowską z córką Małgorzatą, siostry Poborcówny – Irenę i Halinę, Zenonę Kierską, Krystynę Niemirycz. Odnaleziono również metalowe fragmenty ubrań, zapinki.
IPN jest głównym organizatorem uroczystości, współorganizatorem jest Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Uroczystości przygotowano przy wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Klubu Byłych Więźniów Obozu Koncentracyjnego Ravensbrück. Budowę grobu sfinansował Instytut Pamięci Narodowej.
7 września – środa
Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na dyskusję o książce Stan badań nad pomocą Żydom na ziemiach polskich pod okupacją niemiecką – przegląd piśmiennictwa, która odbędzie się 7 września 2022 (środa) o godz. 17.00 w Centralnym Przystanku Historia przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie. Uczestnikami spotkania będą: dr Tomasz Domański, Delegatura IPN w Kielcach, dr Alicja Gontarek, Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN w Lublinie, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, dr Mateusz Szpytma, zastępca prezesa IPN. Moderacja: Rafał Dudkiewicz, Polskie Radio 24. Transmisja online na IPNtv
Publikacja Stan badań nad pomocą Żydom na ziemiach polskich pod okupacją niemiecką – przegląd piśmiennictwa składa się z trzech części. W dwóch pierwszych przedstawiono specyfikę okupacji niemieckiej w Polsce, okupacyjne uwarunkowania świadczenia pomocy oraz stan wiedzy na temat działań ratowniczych podejmowanych na rzecz Żydów przez dyplomację polską. Zasadnicze rozważania poczyniono w części trzeciej, na którą składają się studia poświęcone poszczególnym województwom. Obejmują one analizę badanego terenu wraz z ujęciem statystycznym ludności polskiej i żydowskiej oraz zagadnienie relacji polsko-żydowskich w okresie dwudziestolecia międzywojennego i Zagłady dokonanej przez państwo niemieckie. W ostatniej części każdego studium zaprezentowano dotychczasowy dorobek piśmienniczy poświęcony pomocy Żydom pod okupacją niemiecką, między innymi w zakresie pomocy indywidualnej, zorganizowanej, wsparcia Kościoła katolickiego, Żegoty, stratom osobowym w wyniku udzielonego wsparcia, a więc tym zagadnieniom, które dotychczas podejmowano najczęściej. Szerokie badania literaturoznawcze, wbrew obiegowym opiniom, wyraźnie dowodzą, że pisarstwo historyczne poświęcone problematyce pomocy niesionej przez Polaków Żydom dalekie jest od postawienia końcowej kropki. Zebrany w tym tomie materiał powinien być punktem odniesienia dla kolejnych badaczy. Redaktorzy tomu liczą, że zgromadzenie w jednym miejscu wyników badań na temat pomocy udzielanej Żydom przez Polaków i innych obywateli polskich w czasie II wojny światowej zachęci do podjęcia tej problematyki w szerszym niż dotychczas zakresie.
8 września – czwartek
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie zaprasza na odsłonięcie tablicy pamiątkowej oraz konferencję popularnonaukową poświęcone pamięci 24. Pułku Ułanów im. Hetmana Wielkiego Koronnego Stanisława Żółkiewskiego w dniach 8-9 września 2022 r. Wydarzenia mają związek z rocznicą wybuchu II wojny światowej oraz pamięcią o poległych w obronie Rzeszowa we wrześniu 1939 roku. 83 lata temu, właśnie 8 września wojska niemieckie dotarły do Rzeszowa, którego bronił 24. Pułk Ułanów będący częścią 10. Brygady Kawalerii, dowodzonej przez płk. Stanisława Maczka.
10:00 Msza św. w kościele pod wezwaniem Świętego Krzyża przy ul. 3 Maja w Rzeszowie
11:00 przemarsz z kompanią honorową przed budynek rzeszowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej ul. Słowackiego 18
11:15 odsłonięcie tablicy poświęconej żołnierzom 24. Pułku Ułanów im. Hetmana Wielkiego Koronnego Stanisława Żółkiewskiego poległym pod Rzeszowem w walce z najazdem niemieckim 8-9 września 1939 r.
Apel Pamięci i Salwa Honorowa
Piknik Edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, służb mundurowych i grup rekonstrukcyjnych (prezentacja jednostek wojskowych, rekonstrukcje historyczne, gry edukacyjne, atrakcje dla grup szkolnych, rodzin z dziećmi oraz mieszkańców) w godzinach 12:00 – 15:00 – plac przed siedzibą IPN, ul. Słowackiego 18
Spektakl muzyczny „Przedwojenna Kawiarnia” w reżyserii Jana Nowary – Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie godz. 18:00. Na spektakl mamy dla Państwa bezpłatne wejściówki, do odbioru w siedzibie IPN przy ul. Słowackiego 18 w Rzeszowie od 2 września 2022 r. , w godz. 8:00 do 15:00. (Jedna osoba może otrzymać tylko 2 wejściówki).
9 września – piątek
Rzeszów 9 września 2022 r. Konferencja popularnonaukowa – Letni Pałac Lubomirskich w Rzeszowie ul. Jana Dekerta 2
10:00 rozpoczęcie konferencji
10:20 Zdzisław Winkler (Muzeum Regionalne w Kraśniku z Filią 24. Pułku Ułanów) 24. Pułk Ułanów w latach 1920-1939
10:40 dr Jerzy Majka 24. Pułk Ułanów w kampanii wrześniowej 1939 r.
11:00 przerwa na kawę
11:30 dr Piotr Chmielowiec (OBBH IPN w Rzeszowie) 24. Pułk Ułanów w Polskich Siłach Zbrojnych
11:50 dr hab. Dariusz Iwaneczko ( dyrektor IPN Oddział w Rzeszowie) „Zapomniana tablica”. Historia upamiętnienia 24. Pułku Ułanów w Rzeszowie
12:10 dr Lucjan Fac (Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej) Prezentacja publikacji pt. „Gen. Stanisław Maczek” autorstwa dr. Jerzego Majki
12:30 podsumowanie i zakończenie konferencji
W 2022 roku nadmorska dzielnica Gdańska – Nowy Port – obchodzi 250. rocznicę swego założenia. Z tej okazji miasto Gdańsk wraz z partnerami przygotowało dwudniowe obchody święta dzielnicy. W programie zaplanowano szereg atrakcji, w tym prelekcje i spacery edukacyjne oraz zajęcia i zabawy dla młodszych, a także koncerty. W Dniach Nowego Portu uczestniczy Oddział IPN w Gdańsku. Miejsce: Dziedziniec Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2.
Przedstawiamy program wydarzeń przygotowanych przez Oddział IPN w Gdańsku:
16.00
Prelekcja Jednostki wojskowe i formacje ochrony granic stacjonujące w koszarach Gdańska Nowego Portu, przy ul. Oliwskiej 35 od 1945 roku. Ich historia i działalność – dr Grzegorz Goryński, autor publikacji o historii koszar w Nowym Porcie.
17.00
Prelekcja Nowy Port z wody i na wodzie – Aleksander Masłowski (dyrektor Zamku w Sztumie, Oddziału Muzeum Zamkowego w Malborku)
Miejsce: Sala gimnastyczna Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 (wejście od strony ul. Strajku Dokerów obok CSW Łaźnia)
10 września – sobota
12.00–16.00
Festyn z okazji 250-lecia Nowego Portu, na którym dostępne będzie stoisko edukacyjne Oddziału IPN w Gdańsku. Dla naszych gości przygotujemy: gratisowe publikacje (w tym związane z historią Nowego Portu Strajk dokerów ’46. Tło wydarzeń i miejskie legendy, Niezwykła historia zwykłych obiektów. Historia zamknięta w murach. Koszary w Gdańsku Nowym Porcie), edukacyjne gry historyczne, w które będzie można zagrać z naszymi edukatorami, pamiątkowe bawełniane torby z patriotycznymi symbolami, wiele innych atrakcji.
O zbliżających się wydarzeniach proszę informować Jana Bodakowskiego np. za pośrednictwem Facebooka
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com