Polacy po raz 19. mistrzami świata w lataniu precyzyjnym! Michał Wieczorek znowu najlepszy

Zdjęcie ilustracyjne

Medaliści w klasyfikacji generalnej mistrzostw świata w lataniu precyzyjnym Marcin Chrząszcz, Michał Wieczorek i Petr Jonáš / Fot. FB FFA- Fédération Française Aéronautique

Michał Wieczorek został indywidualnym i wraz z Krzysztofem Wieczorkiem oraz Marcinem Skalikiem drużynowym mistrzem świata w lataniu precyzyjnym. 25. samolotowe MŚ z udziałem 50 pilotów z 11 państw odbyły się we francuskiej miejscowości Albi. Michał Wieczorek został indywidualnym mistrzem świata już po raz czwarty. Poprzednio triumfował w MŚ rajdowo-nawigacyjnych w duecie ze swym ojcem Wacławem w 2006 roku oraz w MŚ w lataniu precyzyjnym w 2011 i w 2019 roku.
  • Na samolotowych mistrzostwach świata w Lataniu Precyzyjnym Polskę reprezentowało 8 pilotów
  • Michał Wieczorek oraz nasz zespół obronili tytuły z 2019 roku
  • To już 19 tytuł drużynowych a 17 indywidualnych mistrzów świata zdobyty przez naszych pilotów
  • Klan Wieczorków to najsłynniejsza i najbardziej utytułowana rodzina w sportach samolotowych
  • Nasi reprezentanci zajęli jeszcze miejsca na podium w dwóch innych klasyfikacjach

W dniach 20 do 27 sierpnia na lotnisku Albi Le Séquestre we Francji odbyły się samolotowe mistrzostwa świata w Lataniu Precyzyjnym. W rywalizacji wzięło udział 50 pilotów z 11 państw. Polskę reprezentowali: Kamil Wieczorek, Michał Wieczorek, Krzysztof Wieczorek (wszyscy Aeroklub Krakowski), Marcin Skalik, Krzysztof Skrętowicz (obaj Aeroklub Częstochowski), Michał Bartler (Aeroklub Stalowowolski), Marek Kachaniak (Aeroklub Rzeszowski) i Marcin Chrząszcz (Aeroklub Wrocławski). Sędzią głównym MŚ był dawny trener naszej kadry Andrzej Osowski, a członkiem jury MŚ – były znakomity pilot Aeroklubu Krakowskiego Krzysztof Lenartowicz.

Mistrzostwa rozpoczęły się od konkurencji lądowań, podczas której zawodnicy zmierzyli się w lądowaniu normalnym, wysokim bez gazu, wysokim bez gazu i klap oraz znad bramki. Tutaj nie udało się naszym pilotom stanąć na podium indywidualnie. Następnie rozegrano trzy konkurencje nawigacyjne. W pierwszej konkurencji nawigacyjnej nasi reprezentanci zajęli całe podium; najlepszy okazał się Skalik, za nim uplasowali się Chrząszcz i M. Wieczorek. W drugiej triumfował Czech Jonas Petr, wyprzedzając Francuza Alexisa Fuchsa i Michała Wieczorka. W trzeciej zwyciężył M. Wieczorek, drugą lokatę zajął Czech David Cerny, a trzecią Krzysztof Wieczorek.

Michał Wieczorek oraz nasz zespół obronili tytuły z 2019 roku

Po podliczeniu punktów z trzech zadań nawigacyjnych i próby precyzyjnego lądowania Michał Wieczorek zajął pierwsze miejsce w generalnej klasyfikacji indywidualnej i tym samym obronił tytuł mistrza świata w Lataniu Precyzyjnym z 2019 roku. Jego wynik to 371 punktów. Tytuł wicemistrza wywalczył Marcin Chrząszcz z wynikiem 387 punktów. Na trzecim miejscy podium stanął Czech Petr Jonáš z wynikiem 442 punkty. Pozostałe miejsca polskich pilotów w klasyfikacji generalnej: 5. miejsce – Kamil Wieczorek, 7. miejsce – Krzysztof Wieczorek, 9. miejsce – Marcin Skalik, 10. miejsce – Krzysztof Skrętowicz, 19. miejsce – Michał Bartler, 25. miejsce – Marek Kachaniak.

Polacy triumfowali także w klasyfikacji drużynowej. Złote medale przypadły w udziale Michałowi Wieczorkowi, Krzysztofowi Wieczorkowi i Marcinowi Skalikowi (którzy zajęli odpowiednio pierwsze, siódme i dziewiąte miejsce indywidualnie), gdyż to oni (plus dwaj inni zawodnicy) zostali zgłoszeni przez polską ekipę do drużyny. Dlatego niezgłoszeni Marcin Chrząszcz i Kamil Wieczorek – choć uplasowali się odpowiednio na drugiej i piątej pozycji – nie mają na koncie drużynowego (złotego) medalu.

To już 19 tytuł drużynowych mistrzów świata zdobyty przez naszych pilotów w historii startów na mistrzostwach świata w lataniu precyzyjnym. Pierwsze mistrzostwa odbyły się w 1975 roku, w których jeszcze nie zdobyliśmy medalu, ale już w kolejnych w 1977 przypadło naszemu zespołowi srebro. Pierwsze złoto wywalczyliśmy w 1983 a od 2009 roku jesteśmy niepokonani zdobywając w tym roku siódmy tytuł z rzędu. Indywidualnych tytułów mistrzów świata w lataniu precyzyjnym mamy już 17. Najwięcej posiada Janusz Darocha – 4, a Krzysztof i Michał Wieczorkowie oraz Wacław Nycz po 3.

Klan Wieczorków to najsłynniejsza i najbardziej utytułowana rodzina w sportach samolotowych na świecie. Krzysztof to brat innych byłych znakomitych pilotów – Mariana i zmarłego w 2011 roku Wacława, Kamil to jego syn, a Michał to syn Wacława. Krzysztof, Wacław i Michał Wieczorkowie to multimedaliści m.in. mistrzostw świata i Europy (na koncie odpowiednio 45, 42 i 35 krążków).

Nasi reprezentanci w tym roku na mistrzostwach świata oprócz trzech medali w klasyfikacjach generalnych zajęli jeszcze miejsca na podium w dwóch innych klasyfikacjach. Michał Wieczorek otrzymał nagrodę w postaci pokaźnego miecza na drewnianym tablo za wygranie klasyfikacji “Navigation Trophy” (120 pkt) wyprzedzając dwóch pozostałych naszych pilotów Kamila Wieczorka (219 pkt) i Marcina Chrząszcza (267 pkt). Natomiast w klasyfikacji drużynowej za lądowania nasz zespół zajął drugie miejsce w składzie: Krzysztof Wieczorek, Marcin Skalik i Michał Bartler. Pełne wyniki TUTAJ