Wspaniały powrót mistrza! Pospieszyński ponownie na podium MŚ w akrobacji szybowcowej

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Nasi medaliści: Maciej Pospieszyński, Mirosław Wrześniewski i Michał Klimaszewski / Fot. FB Maciej Pospieszyński - Aerobatics

Jak sport szybowcowy to oczywiście medale dla naszych pilotów. Na mistrzostwach świata w akrobacji szybowcowej nasi reprezentanci zdobyli aż 7 medali w tym 3 w klasyfikacjach generalnych. Wspaniały powrót do sportowej rywalizacji zaliczył nasz mistrz świata z 2012 i 2014 roku Maciej Pospieszyński, który po 7 letniej przerwie powrócił na podium zdobywając tytuł wicemistrza świata.

We francuskim Issoudun w dniach 17 do 27 sierpnia rozegrano 24. mistrzostwa świata w akrobacji szybowcowej FAI kategorii Unlimited, czyli wyczynowej oraz 12. mistrzostwa świata w akrobacji szybowcowej FAI kategorii Advanced, czyli wyższej. Nasi reprezentanci od lat należą w tym sporcie lotniczym do światowej czołówki. Polska ma w swoim dorobku najwięcej złotych medali zdobytych w generalnych klasyfikacjach indywidualnych i drużynowych. Od pierwszych mistrzostw świata rozegranych w 1985 roku aż do tego roku nasi piloci akrobaci szybowcowi zdobyli aż 24 tytuły mistrzów świata! Również w tym roku liczyliśmy na sukcesy naszych zawodników.

W dwóch odrębnych kategoriach Advanced i Unlimited (zarezerwowanej dla najbardziej doświadczonych) rywalizowało 46 pilotów z 12 krajów. Polskę reprezentowali Maciej Pospieszyński, nasz dwukrotny mistrz świata z 2012 i 2014 roku, który powrócił do sportowej rywalizacji po 7-letniej przerwie i Michał Klimaszewski w kategorii Unlimited. A także Mirosław Wrześniewski, Michał Rumiński, Igor Cyberski, Maksymilian Drecki, Miłosz Gondek i Piotr Sieradzan W kategorii Advanced.

Podczas mistrzostw zawodnicy mieli zaprezentować się w sześciu wiązankach: 1 dowolnej znanej, 1 dowolnej nieznanej i 4 nieznanych. W pierwszym zadaniu w kategorii Unlimited piloci mogli zaprezentować się w znanym programie składającym się z 10 figur. Wygrał je aktualny mistrz świata Węgier Ferenc Toth, a tuż za nim uplasowali się Maciej Pospieszyński.

Jeszcze lepiej spisał się Maciej Pospieszyński w kolejnej konkurencji, czyli podczas trzeciego zadania – wiązance dowolnej nieznanej, gdzie zdobył złoty medal.

Kolejny medal za osobną konkurencję nasz mistrz świata z 2012 i 2014 roku zdobył w kombinacji wiązanek nieznanych, z których z zaplanowanych czterech udało rozegrać się tylko trzy. Tutaj nasz najlepiej spisujący się zawodnik we Francji zdobył brązowy krążek.

W kombinacji wiązanek nieznanych bardzo dobrze wypadł również startujący w klasie Advenced inny nasz reprezentant Mirosław Wrześniewski, który zdołał wywalczyć srebrny medal. Było to jednak jego jedyne podium za osobne konkurencje.

Najważniejsze medale były jednak do zdobycia w klasyfikacji generalnej. Mistrzem świata w akrobacji szybowcowej został ten zawodnik, który uzbierał największą liczbę punktów z wszystkich pięciu rozegranych wiązanek, ocenianych przez całe zawody przez 9 sędziów. Wspaniały sukces osiągnął Maciej Pospieszyński, który po 7-letniej przerwie ponownie stanął na podium w generalnej klasyfikacji mistrzostw świata. Po zdobyciu dwóch złotych w 2012 i 2014 roku oraz brązowego medalu w 2013 roku, tym razem wywalczył srebro, ulegając jedynie obrońcy tytułu i 7-krotnemu mistrzowi świata Węgrowi Ferencowi Tothowi.

Nieźle wypadł w klasie Unlimited drugi z naszych pilotów Michał Klimaszewski zajmując 11 miejsce, dzięki czemu nasz dwuosobowy zespół zajął drugie miejsce zdobywając srebrny medal w klasyfikacji drużynowej. Złoto przypadło tutaj reprezentacji Francji.

W klasie Advenced również zdobyliśmy medal. Dzięki bardzo dobrej postawie w kombinacji wiązanek nieznanych i wysokim lokatom w pozostałych konkurencjach na podium znalazł się Mirosław Wrześniewski, zdobywając brąz w klasyfikacji generalnej mistrzostw. Drużynowo nie udało nam się stanąć na podium, zajęliśmy tutaj 4 miejsce.

W sumie na mistrzostwach świata we Francji zdobyliśmy aż 7 medali: 1 złoty, 4 srebrne i 2 brązowe. Największym naszym bohaterem był niewątpliwie Maciej Pospieszyński, 5-krotny medalista i wicemistrz świata indywidualnie i drużynowo. Są to jego kolejne medale w karierze, którą wznowił po 7-letniej przerwie. W klasyfikacjach generalnych mistrzostw świata w latach 2010 do 2022 zdobył już 2 złote, 4 srebrne i 3 brązowe krążki.

A tak wyglądały dekoracje mistrzostw we Francji, szczegółowe wyniki w klasie Unlimited TUTAJ a w klasie Advenced TUTAJ. Najwięcej złotych medali zdobyli reprezentanci Czech – 4, wyprzedzając Węgry z 3 złotami, Francję z dwoma złotami i Polskę z 1 złotem.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY