Zagraniczne media o polskich kolejkach po węgiel [+WIDEO]

wideo
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Kolejka przed Bogdanką

Kolejka przed Bogdanką / Fot. Twitter

Długa kolejka utworzyła się przed kopalnią Bogdanka, a niektórzy czekali nawet tydzień na dokonanie zakupu.
  • Kolejki po węgiel przed kopalnią Bogdanką przyciągnęły zagranicznych dziennikarzy.
  • Lokalne media podały, że ciągnęły się przez ponad półtora kilometra.
  • Upały sprawiły, że czekanie kierowców ciężarówek i indywidualnych nabywców stało się jeszcze bardziej niekomfortowe.
  • Zobacz też: Anwil: Produkcja nawozów azotowych wznowiona

Dziennikarze Reutersa i Voice of America odwiedzili kopalnię Bogdanka we wschodniej Polsce, aby zobaczyć długie kolejki po węgiel. Lokalne media podały, że ciągnęły się przez ponad półtora kilometra. Ludzie starali się kupić węgiel w kopalni, ponieważ cena była o połowę niższa od ceny hurtowej. 

Długie kolejki przypominały wielu czasy komunizmu. Jedna z osób w kolejce powiedziała, że ​​przespała trzy noce w swoim samochodzie, próbując kupić kilka ton węgla dla siebie i swojej rodziny.

To niewyobrażalne, ludzie śpią w swoich samochodach. Pamiętam czasy komunizmu i nigdy nie sądziłem, że zobaczę to ponownie.

W Polsce jest 3,8 mln gospodarstw domowych, które wykorzystują węgiel do ogrzewania. 

Sytuacja w Polsce

Upały sprawiły, że czekanie kierowców ciężarówek i indywidualnych nabywców stało się jeszcze bardziej niekomfortowe. Według rzecznik Bogdanki, kopalnia sprzedała w piątek węgiel 250 gospodarstwom domowym. Powiedziała, że ​​limity mają na celu powstrzymanie masowych zakupów i zapobieganie spekulacjom. Bogdanka nałożyła limit 3 ton na gospodarstwo domowe rocznie. Z tego samego limitu korzystają inne kopalnie. 

W ubiegłym tygodniu Polska Grupa Górnicza podniosła cenę tony węgla o 20%. Od tego czasu gospodarstwom domowym udostępniono do skupu dodatkowe 120 000 ton węgla. Chociaż Polska jest w lepszej sytuacji niż większość krajów w Europie, jeśli chodzi o gaz, przemysł już teraz znajduje się pod silną presją z powodu rosnących cen gazu i energii. Podczas gdy Polska ograniczyła zarówno wydobycie węgla, jak i elektrownie węglowe, aby dostosować je do unijnych przepisów energetycznych, kraj nadal produkuje 80% energii elektrycznej z tegoż źródła.

Przed wojną Polska sprowadzała z zagranicy 12 mln ton węgla, z czego 8 mln pochodziło ze źródeł rosyjskich.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

RMX News

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY