Polacy wicemistrzami świata w szybowcowej klasie dwumiejscowej

Zdjęcie ilustracyjne

Łukasz Kornacki i Jakub Barszcz / Fot. Aeroklub Polski

Na Węgrzech na przełomie lipca i sierpnia odbyły się 37. szybowcowe mistrzostwa świata. Polska załoga zdobyła tytuł wicemistrzów świata w klasie wielomiejscowej 20-metrowej. Srebrnymi medalistami zostali Jakub Barszcz i Łukasz Kornacki.

W dniach 24 lipca do 5 sierpnia w węgierskim Szeged rozegrane zostały 37. szybowcowe mistrzostwa świata FAI w trzech klasach przelotowych: 18-metrowej, 20-metrowej wielomiejscowej oraz w klasie open. W zawodach wzięło udział 83 zawodników z 24 krajów, w większości europejskich, ale też min. z Australii, Republiki Południowej Afryki i Stanów Zjednoczonych. Po wspaniałej, długotrwałej rywalizacji w ekstremalnej pogodzie przy temperaturach dochodzących do 40 stopni, polska załoga w składzie Jakub Barszcz (Aeroklub Orląt) i Łukasz Kornacki (Aeroklub Ziemi Mazowieckiej) zdobyła tytuł wicemistrzów świata w klasie wielomiejscowej 20-metrowej. Jest to pierwszy medal zdobyty przez naszych zawodników w mistrzostwach świata. Barszcz ma w swojej kolekcji dwa srebrne medale zdobyte podczas mistrzostw Europy (w klasie Club w 2013 i w klasie Wielomiejscowej 20m w 2015).

Nasi piloci przez większość zawodów byli liderami. Nieco gorszy wynik w ósmej konkurencji spowodował, że zostali wyprzedzeni przez czeską załogę w składzie Ivan Novak i Petr Krejcirik, którzy po rozegraniu 10 konkurencji zdobyli tytuł mistrzów świata.

W najliczniej obsadzonej klasie18-metrowej (42 zawodników z 23 krajów) dobrze spisał się Tomasz Rubaj (Aeroklub Gliwicki). Trzecia pechowa konkurencja spowodowała, że nasz pilot po rozegraniu dziesięciu konkurencji uplasował się na 9. miejscu w klasyfikacji generalnej mistrzostw. Straty punktowe do pozycji medalowych były niewielkie.

W podobnej sytuacji znalazł się nasz reprezentant Łukasz Wójcik latający w klasie Otwartej. Nie doleciał do mety w szóstej konkurencji, tracąc 744 punkty. Mimo dobrych wyników w pozostałych konkurencjach strata okazała się niemożliwa do odrobienia. Nasz reprezentant zakończył mistrzostwa na 10. miejscu.