USA. Biden powoła ambasadora ds. Arktyki

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Biały Dom

Prezydent Joe Biden / fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden zamierza utworzyć stanowisko ambasadora ds. Arktyki. Jak przekazał rzecznik Departamentu Stanu Vedant Patel, jego zadaniem będzie promocja interesów USA oraz współpraca z sojusznikami w regionie. Ze względu na ocieplenie klimatu, region ten zaczyna odgrywać coraz większe znaczenie ze względu na kryjące się tam surowce.
  • Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden chce utworzyć stanowisko ambasadora ds. Arktyki.
  • Jego zadaniem będzie promocja amerykańskich interesów w regionie oraz współpraca z sojusznikami.
  • Zainteresowanie Arktyka wzrosło, gdy odkryto tam spore zapasy drogocennych surowców.
  • Zobacz także: Zagraniczne media o polskich kolejkach po węgiel [+WIDEO]

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden postanowił, że w najbliższym czasie zostanie utworzone specjalne stanowisko ambasadora ds. Arktyki. Jak przekazał rzecznik Departamentu Stanu Vedant Patel obecnie istnieje urząd dyplomatycznego koordynatora, który sprawuje doradca departamentu Derek Chollet. Na razie nie wiadomo, czy obejmie on również stanowisko ambasadora. Zgodę na taką nominację musi wydać Senat USA.

Jako jedno z ośmiu arktycznych państw, Stany Zjednoczone od dawna są zaangażowane w ochronę naszego bezpieczeństwa narodowego i interesów gospodarczych w regionie, walką ze zmianą klimatu, promowanie zrównoważonego rozwoju i inwestycji oraz współpracy z państwami arktycznymi, sojusznikami i partnerami

– czytamy w komunikacie Białego Domu.

Według Departamentu Stanu, rolą ambasadora ma być dbanie o interesy USA i współpraca z sojusznikami, a także m.in. z rdzenną ludnością.

Arktyka zyskuje w ostatnich latach na znaczeniu m.in. ze względu na szybkie ocieplanie się klimatu w tej strefie i dostępność znajdujących się tam surowców. Swoją obecność wojskową w regionie wzmacnia m.in. Rosją, a mimo swojego położenia własne ambicje co do Arktyki zgłaszają też Chiny.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

pch24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY