Prezydent Duda: Węgla oczywiście mamy na dwieście lat, ale realizowaliśmy politykę europejską

wideo
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda / Fot. PAP/Albert Zawada Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

My jesteśmy częścią Unii Europejskiej i realizowaliśmy politykę europejską w tym zakresie - przyznał prezydent Polski.

Prezydent Andrzej Duda udzielił wywiadu dla Radia Zet. Mówił m.in. o Zełenskim, Odrze i węglu. W kontekście tego ostatniego, prowadzący rozmowę Bogdan Rymanowski, zapytał:

Czy podjedzie pan do ludzi stojących w kolejkach pod Bogdanką i powie im pan, że węgla mamy na dwieście lat? Czy znajdzie pan w sobie tyle odwagi?

Prezydent odpowiedział, że zawsze miał odwagę do tego, by rozmawiać z ludźmi, również protestującymi. Dodał:

Węgla oczywiście mamy na dwieście lat, tak mówili eksperci. Ale eksperci uczciwi mówią w tej chwili tak, że jeżeli realizowaliśmy politykę europejską polegającą na ograniczeniu… do niedawna był cały czas krzyk, że trzeba odchodzić od węgla, rezygnować z węgla, zamykać wydobycie, zamykać kopalnie. Nie da się w ciągu kilku miesięcy otworzyć nowych ścian wydobywczych.

Mówił dalej:

Jeżeli ograniczaliśmy wydobycie, to przywrócenie tego wydobycia w ciągu kilku tygodni jest po prostu niemożliwe. My jesteśmy częścią Unii Europejskiej i realizowaliśmy politykę europejską w tym zakresie.

Prezydent zapowiedział podróż do Afryki.

Odwiedzę szereg krajów afrykańskich, m.in. Senegal. Tam jest zainteresowanie eksportem gazu do naszego kraju. Były wstępne rozmowy.

Odra i żywność

Pytany o katastrofę ekologiczną na Odrze, Duda mówił:

To prawdopodobnie splot przyczyn naturalnych z przyczynami wynikającymi z działalności ludzkiej. Instytucje państwa zadziałały w sposób chaotyczny, spóźniony. Jak odpowiedzialność zostanie ustalona – powinna zostać wyciągnięta, ale bez politycznych połajanek.

Jeśli chodzi o żywność, Andrzej Duda oznajmił, że rodzime rolnictwo zapewni Polsce samowystarczalność.

Nie ma poważnej obawy o to, żeby zaistniały braki żywności. Polskie rolnictwo zapewnia nam samowystarczalność żywnościową i bezpieczeństwo żywnościowe. Niektóre osoby chcą wywołać panikę na rynku.

Te ostatnie słowa odnoszą się np. do wykupowania cukru.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Radio Zet

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY