NATO apeluje o więcej broni dla Ukrainy

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg / Fot. PAP/EPA/Juan Carlos Hidalgo. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

"Większe wsparcie militarne dla Ukrainy to najlepszy sposób na osiągnięcie porozumienia pokojowego".
  • Jens Stoltenberg zaapelował o zwiększenie wsparcia militarnego dla Ukrainy.
  • “Proszę sojuszników z NATO, aby wspierali Ukrainę bronią mocniej i szybciej niż wcześniej” – powiedział sekretarz generalny NATO.
  • Oznajmił także, że wierzy, iż wojna prawdopodobnie zakończy się negocjacjami, a ich wynik akceptowalny przez Ukrainę będzie w dużej mierze zależał od jej sukcesów na polu bitwy.
  • Zobacz też: Opaska na rękę OLED polskim przełomem technologicznym?

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w wywiadzie dla niemieckiej gazety Die Welt powiedział, że wsparcie wojskowe dla Ukrainy musi zostać pilnie zwiększone, aby kraj ten oparł się Rosji i wyszedł z tej wojny w drodze negocjacji jako suwerenny naród.

Oceniając doświadczenia ostatnich sześciu miesięcy od rozpoczęcia rosyjskiego ataku na Ukrainę 24 lutego, Stoltenberg podkreślił, że prezydent Rosji Włodzimierz Putin popełnił “wielki błąd strategiczny” i “poniósł porażkę”.

Według niego głowa państwa rosyjskiego spodziewał się przejąć kontrolę nad sąsiednim krajem w ciągu kilku dni, ale zamiast tego doszło do wojny na wyczerpanie, walki o logistykę i siłę woli, w której używa się niewiarygodnej ilości amunicji, w tym pocisków artyleryjskich.

Sekretarz generalny NATO twierdzi, iż Putin skupia na wojnie ogromne środki, a Ukraińcy mają wolę obrony. Jednak obrona wymaga również narzędzi,

a my mamy te narzędzia. Proszę sojuszników z NATO, aby wspierali Ukrainę bronią mocniej i szybciej niż wcześniej.

“NATO nie bierze udziału w konflikcie”

Stwierdził, że NATO nie bierze udziału w konflikcie, ale “pomaga Ukrainie w dochodzeniu jej prawa do samoobrony”, które jest zapisane w Karcie Narodów Zjednoczonych. Zaznaczył, że sojusz wojskowy wspiera ukraińskie siły zbrojne od 2014 roku, kiedy należący do Ukrainy Półwysep Krymski został zaanektowany przez Rosję.

Dodał, że powodzenie obrony przed rosyjskim atakiem sprzed pół roku zależy również całkowicie od zachodniego wsparcia militarnego. Utrzymanie zdolności Ukrainy do samoobrony jest wg niego “naszą odpowiedzialnością”. Sądzi, że jest “ważne nie tylko dla Ukrainy, ale dla całej Europy”, ponieważ jeśli wygra Putin, świat stanie się jeszcze bardziej niebezpieczny, a kraje zachodnie “bardziej zagrożone”.

Szef NATO dodał, że Rosja używa również energii jako broni, zwłaszcza przeciwko Niemcom i innym państwom członkowskim NATO. Tak więc Niemców, podobnie jak wszystkich innych Europejczyków, czeka “prawdopodobnie ciężka zima” z wysokimi cenami energii i wysoką inflacją. Powodem tych trudności jest “brutalna wojna Putina” – powiedział Stoltenberg.

Oznajmił także, że wierzy, iż wojna prawdopodobnie zakończy się negocjacjami, a ich wynik akceptowalny przez Ukrainę będzie w dużej mierze zależał od jej sukcesów na polu bitwy. Dlatego, w imię pokojowego rozwiązania, które zapewni przetrwanie Ukrainy jako suwerennego narodu,

najlepszą rzeczą, jaką możemy zrobić, to udzielić większego wsparcia wojskowego, tak bardzo, jak to możliwe, i tak szybko, jak to możliwe.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

RMX News

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY