Łopaty turbin wiatrowych mogą zostać poddane recyklingowi, by stać się… żelkami

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zepsute ostrze turbiny wiatrowej można przerobić na żelki

Zepsute ostrze turbiny wiatrowej można przerobić na żelki / Fot. Wikimedia Commons (przeróbka własna)

Odzyskaliśmy mleczan potasu o jakości spożywczej i wykorzystaliśmy go do produkcji gumowatych misiowych cukierków, które zjadłem - rzekł naukowiec.
  • W ramach “mody” na energię odnawialną naukowcy z Michigan State University skonstruowali nową formę żywicy kompozytowej do łopat turbin wiatrowych.
  • Choć brzmi to jak żart, naukowcy z Michigan State University twierdzą, że gdy ostrza uformowane z tej żywicy nie będą już mogły być używane…
  • …nowy materiał można poddać recyklingowi do różnych produktów – w tym np. żelkowych misiów.
  • Zobacz też: Brytyjskie Ministerstwo Skarbu rozważało pomysł wypisywania przez lekarzy “recept” na tańszy prąd

Według nowych badań przeprowadzonych przez naukowców z Michigan State University, łopaty turbin wiatrowych mogą zostać poddane recyklingowi, by stać się… żelkami do spożycia.

W ramach “mody” na energię odnawialną naukowcy z Michigan State University skonstruowali nową formę żywicy kompozytowej do łopat turbin wiatrowych. Składa się z mieszanki włókien szklanych oraz polimerów pochodzenia roślinnego i syntetycznego. Gdy ostrza uformowane z tej żywicy nie będą już mogły być używane, nowy materiał można poddać recyklingowi do różnych produktów – w tym np. żelkowych misiów.

“Cykl węglowy”

Po rozpuszczeniu w roztworze alkalicznym nowo sformułowana żywica wytwarza mleczan potasu. Związek ten, jak twierdzą naukowcy, może zostać oczyszczony i przekształcony w słodycze lub napoje. Naukowiec John Dorgan wyjaśnia:

Odzyskaliśmy mleczan potasu o jakości spożywczej i wykorzystaliśmy go do produkcji gumowatych misiowych cukierków, które zjadłem. Atom węgla pochodzący z rośliny, takiej jak kukurydza lub trawa, nie różni się od atomu węgla pochodzącego z paliwa kopalnego. To wszystko jest częścią globalnego cyklu węglowego i pokazaliśmy, że możemy przejść od biomasy w terenie do trwałych tworzyw sztucznych i z powrotem do żywności.

Dodaje:

Pod koniec cyklu użytkowania możemy to rozpuścić, dzięki czemu może być używane wielokrotnie w nieskończonej pętli. Taki jest cel gospodarki o obiegu zamkniętym.

Innym produktem ubocznym łączenia żywicy z roztworem alkalicznym jest poli(metakrylan metylu) lub PMMA, który jest materiałem akrylowym regularnie stosowanym w oknach i tylnych światłach samochodów.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

The National Pulse

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY