Zachęta do powrotu. Karta Polaka zostanie rozszerzona

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Karta Polaka

Karta Polaka / fot. samorzad.gov.pl

Po przyjęciu przez Sejm nowelizacji, Karta Polaka będzie dostępna dla naszych rodaków na całym świecie. Obecnie była ona dostępna wyłącznie dla polonii mieszkającej w krajach byłego Związku Sowieckiego.
  • Kilka dni temu Sejm przyjął nowelizację uchwały z 2008 r. o statusie polonii zagranicą.
  • Dzięki nowym zapisom, Karta Polaka zostanie rozszerzona na polonię na całym świecie.
  • Obecnie o ten dokument mogli się ubiegać Polacy z byłego Związku Sowieckiego.
  • Dokument jest przyznawany osobom z polskimi korzeniami, lecz nie posiadającymi jeszcze polskiego obywatelstwa.
  • Zobacz także: Niemcy: 65-letnia kobieta atakowała szablą przechodniów

Sejm kilka dni temu niemal jednomyślnie uchwalił nowelizację ustawy z 2008 roku. Dokument potwierdzający przynależność do Narodu Polskiego obecnie jest dostępny tylko dla obywateli państw byłego Związku Sowieckiego.

Otrzymywaliśmy sygnały, że Polonia nie tylko z tych krajów, gdzie obecnie Karta Polaka funkcjonuje, jest nią zainteresowana. Stąd decyzja o otwarciu takiej możliwości dla innych krajów. Czynimy wszystkie wysiłki na rzecz tego, aby polskość także poza granicami była zaznaczona i uhonorowana. Nikogo nie namawiamy do przyjmowania Karty Polaka. Ale jeśli ktoś czuje wewnętrzną więź z Polską, posługuje się językiem polskim, ma przodków posiadających polskie obywatelstwo, to może się o taki dokument ubiegać

– powiedział w rozmowie z “Naszym Dziennikiem” wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.

Czytaj więcej: Piramidy w Polsce. Są starsze od tych w Egipcie

Dokument poświadczający o polskich korzeniach

Karta jest przeznaczona z zasady dla osób bez polskiego obywatelstwa, a więc będzie atrakcyjna głównie dla emigracji w dalszym pokoleniu. W państwach byłego Związku Sowieckiego z zasady nie uznaje się podwójnej przynależności państwowej, więc mieszkający w nich Polacy nie mogą ubiegać się o przyznanie lub przywrócenie polskiego obywatelstwa jak nasi rodacy z państw zachodnich. Jednak mimo wszystko wielu z nich jest zainteresowanych Kartą, choćby dlatego, że procedura jej przyznania jest łatwiejsza, a potwierdzenie polskości w takiej formie uznają za wystarczające. Są głosy zainteresowania Kartą m.in. z Ameryki Łacińskiej, Afryki, a nawet Europy.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

naszdziennik.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY