Tajemniczy pył nad Polską. Mieszkańcom zalecono unikanie spacerów

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

We wtorek 23 sierpnia nad wschodnią Polskę zaczął docierać niezidentyfikowany pył. W związku z tym, mieszkańcy Chełmna otrzymali powiadomienia telefoniczne od Alertu RCB, który przestrzegał przed złą jakością powietrza. Według ustaleń ekspert pył pochodzi z Kazachstanu i Uzbekistanu, który zmieszał się z ciężkim dymem pożarowym.
  • We wtorek nad wschodnią Polskę dotarł tajemniczy i gęsty pył, który podrażnia drogi oddechowe oraz oczy.
  • Mieszkańcy m.in. Chełmna otrzymali już alert RCB o tym, aby unikać przez jakiś czas spacerów.
  • Według szacunków ekspertów stężenie pyłu PM10 zwiększyło się siedmiokrotnie przekraczając o 300 proc. zalecane normy.
  • Zdaniem ekspertów pył ma pochodzić ze stepów w Azji, który zmieszał się z dymem po pożarach w Rosji i na Ukrainie.
  • Zobacz także: Co z węglem z importu? Przedsiębiorcy boją się jego sprzedaży

Olbrzymie ilości tajemniczego pyłu dotarły do wschodniej Polski we wtorek rano. W ciągu paru godzin normy jakości powietrza zostały wielokrotnie przekroczone – w Chełmie, pomiędzy porankiem, a południem stężenie pyłu PM10 zwiększyło się aż siedmiokrotnie, przekraczając normę o 300 proc. Portal “twojapogoda.pl” informował, że w powietrzu dało się wyczuć drażniącą oczy, nos i gardło spaleniznę, a widoczność znacząco się zmniejszyła.

Mieszkańcy Chełma otrzymali alert RCB, który polecał zrezygnowanie ze spacerów na świeżym powietrzu, uprawiania sportów na zewnątrz, a także zalecał ograniczenie wietrzenia pomieszczeń.

Czytaj więcej: Niemcy: Miał być afrykański festiwal, a była bitwa na kamienie i noże. 30 rannych

Tajemniczy pył znad Kazachstanu

Wszystko wskazuje na to, że pył dotarł aż ze stepów Kazachstanu, Uzbekistanu i Turkmenistanu oraz rejonu Morza Kaspijskiego, gdzie szalały masywne zamiecie pyłowe, wcześniej docierające też z Półwyspu Arabskiego. Taki wniosek wysnuto po analizie zdjęć satelitarnych z ostatnich dni – informuje twojapogoda.pl. Podano, że pył niestety połączył się z dymem wydobywającym się z licznych pożarów obszarów rolniczych na południu Rosji i na Ukrainie, gdzie o tej porze roku oczyszcza się glebę z chwastów i szkodników. 

Ten prymitywny i degradujący glebę proceder jest tam praktykowany od pokoleń

– informuje portal “twojapogoda.pl”.

Niestety, w najbliższych dniach pył dalej będzie uprzykrzał życie mieszkańcom Polski. Z czasem na szczęście będzie go coraz mniej – opadnie na ziemię wraz z opadami deszczu, a także zacznie się rozwiewać.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

tysol.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY