Piramidy w Polsce. Są starsze od tych w Egipcie

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Jedna z piramid

Jedna z piramid / Fot. Wikipedia

Te niesamowite zabytki pozostały ukryte do 1934 r.
  • Na Kujawach znajduje się szlak piramid.
  • Rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu powiedział, że ich wiek szacowany jest na około 5500 lat.
  • W lasach w okolicach Koła znajduje się sześć takich grobowców, pięć w Wietrzychowicach i jedna w Gaju Stolarskim.
  • Zobacz też: Ukraina zagłębiem HIV. Eksperci ostrzegają Polaków [+FOTO]

Piramidy kojarzą się z Egiptem i niewiele osób zdaje sobie sprawę, że można je spotkać również w Polsce. W rzeczywistości zwiedzający mogą przejść szlakiem piramid w centralnej Polsce na Kujawach. Tomasz Maćkowiak, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu, mówi:

To megalityczne grobowce, które powstały przed Stonehenge czy egipskimi piramidami.

Według Maćkowiaka wiek polskich piramid na tym terenie szacowany jest na około 5500 lat. Miały one zostać zbudowane przez ludzi, którzy przybyli z południa i osiedlili się na tym terenie.

Te plemiona zajmowały się rolnictwem i hodowlą bydła.

W lasach w okolicach Koła znajduje się sześć takich grobowców, pięć w Wietrzychowicach i jedna w Gaju Stolarskim. Oba tereny tworzą Park Kulturowy Wietrzychowice utworzony w 2006 roku.

Grobowce jako fundamenty domów?

Maćkowiak powiedział, że pierwsze grobowce odkryto w 1934 roku. Ich długość wahała się od 40 do 100 metrów i miała kształt trójkąta równoramiennego skierowanego na północ. Historycy dowiedzieli się, że w grobowcach pochowano męską starszyznę plemienia, w tym przywódców plemiennych i kapłanów. Do ich budowy użyto głazów narzutowych, z których niektóre ważyły ​​1,5 tony, a do ich przetransportowania potrzeba było aż 30 osób. Naukowcy uważają również, że do ciągnięcia kamieni używano zwierząt udomowionych.

Maćkowiak zauważył, że w przeszłości takich grobowców w Polsce było więcej. Wyjaśnił, że wraz z rozwojem cywilizacji ludzie w okolicy przestali je budować, ale ich fragmenty wciąż można znaleźć na polach i drogach. Ponadto grobowce te często służyły jako fundamenty późniejszych domów.

W pobliżu Wietrzychowickiego Parku Kulturowego wybudowano szlak dla turystów, na którym znajdują się tablice informacyjne opowiadające historię grobowców oraz projektów archeologicznych, które pomogły w ich odkryciu.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

TVP Info

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY