Japonia zmieniła zdanie. Premier Kishida planuje budowę nowych reaktorów jądrowych

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Rosjanie grożą Japonii za nowe sankcje

Premier Japonii Fumio Kishida / Fot. PAP/EPA/Sean Gallup. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Premier kraju Fumio Kishida powiedział w środę, że Japonia ponownie uruchomi nieczynne elektrownie jądrowe. Jest do drastyczna zmiana w dotychczasowej polityce energetycznej. Wcześniej po katastrofie w Fukushimie z 2011 r. ówczesne rządy zdecydowały się na wygaszanie reaktorów.
  • Premier Japonii Fumio Kishida poinformował o reaktywacji starych reaktorów jądrowych.
  • Problemy energetyczne zmuszają kraj Kwitnącej Wiśni do odejścia od swojej dotychczasowej polityki.
  • W 2011 r. po katastrofie w Fukushimie, Japonia zdecydowała się podjąć radykalne kroki ws. wygaszania elektrowni atomowych.
  • Teraz Kishida planuje nawet budowę nowych elektrowni z nowoczesna technologią i zabezpieczeniami.
  • Zobacz także: Stop pigułkom śmierci. Poradnik dla prokuratorów w sprawie ścigania aborcji farmakologicznej

Premier Japonii Fumio Kishida poinformował w środę, że jego rząd rozważy budowę reaktorów jądrowych nowej generacji. W tej kwestii poinstruował już podległych mu urzędników, aby do końca roku opracowali plan działania.

Decyzja Kishidy jest znaczącą zmianą dla Japonii, która od jedenastu lat sukcesywnie zmniejszała wykorzystanie energii jądrowej w gospodarce. Rezygnacja z energii jądrowej to efekt katastrofy z marca 2011 roku, kiedy tsunami wywołane przez potężne trzęsienie ziemi spowodowało, że woda uderzyła w elektrownię Fukushima Daiichi, prowadząc do najgorszej katastrofy nuklearnej na świecie od czasów Czarnobyla w 1986.

Od tego czasu japońska opinia publiczna jest sceptycznie nastawiona do energii jądrowej, a rząd tego kraju wprowadził rygorystyczne przepisy dotyczące bezpieczeństwa w elektrowniach w całym kraju. W ostatnich latach Japonia importowała również większe ilości gazu ziemnego i węgla, aby zaspokoić swoje potrzeby energetyczne.

Czytaj więcej: Polska służba zdrowia za słaba dla Ukraińców? “Wspólnie podjęliśmy decyzję o powrocie”

Japonia wraca do energetyki jądrowej

Ale w ostatnich tygodniach premier Kishida ponownie wezwał kraj do zmniejszenia swojej zależności od paliw kopalnych i podczas szczytu Cop 26 w zeszłym roku przedstawił plany osiągnięcia przez Japonię neutralności węglowej w 2050 roku.

Ostatni wzrost cen paliw, częściowo spowodowany niesprowokowaną inwazją Rosji na Ukrainę, skłonił rząd do ogłoszenia dalszych działań na rzecz oszczędności energii. Pod koniec czerwca japońskie Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu wezwało mieszkańców kraju do oszczędzania energii elektrycznej.

Według Agencji ds. Zasobów Naturalnych i Energii na dzień 26 lipca Japonia miała siedem działających reaktorów jądrowych, a trzy inne były wyłączone z powodu konserwacji.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

dorzeczy.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY