Stop pigułkom śmierci. Poradnik dla prokuratorów w sprawie ścigania aborcji farmakologicznej

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Leki

Leki / Fot. pixabay.com

Działające w Polsce organizacje proaborcyjne dopuszczają się naruszania prawa poprzez udostępnianie kobietom środków poronnych. Takie praktyki noszą znamiona przestępstwa z art. 152 Kodeksu karnego czyli pomocy w przeprowadzeniu aborcji z naruszeniem przepisów ustawy. Obowiązkiem organów ścigania jest podjęcie stosownych działań w tego typu sytuacjach. Instytut Ordo Iuris przygotował poradnik dla śledczych wskazujący m.in. podstawy prawne przeciwdziałania aborcji farmakologicznej czy reklamie środków poronnych.

POBIERZ PORADNIK – LINK

SCIGAJMYABORCJE.PL – LINK

– Mamy do czynienia z ogromnym problemem, polegającym na działaniu organizacji proaborcyjnych, w celu normalizacji przestępstwa, jakie stanowi pomocnictwo w aborcji. To wszystko dzieje się, niestety, za cichym przyzwoleniem organów ścigania, które, w większości przypadków, pozostają, po prostu, bierne – podkreśliła adw. Magdalena Majkowska z Zarządu Ordo Iuris.

Instytut podkreśla, że w polskim prawie aborcja jest, co do zasady, działaniem bezprawnym. Jest ona dopuszczalna jedynie, jeżeli ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety lub zachodzi uzasadnione podejrzenie, że dziecko poczęło się w wyniku czynu zabronionego. Mimo to, organizacje proaborcyjne promują możliwość samodzielnego wykonywania przez kobiety aborcji „na życzenie”. Powołują się w tym celu na wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia, które nie stanowią jednak obowiązującego w naszym kraju źródła prawa i w tym zakresie są z nim sprzeczne. Ponadto, środki wykorzystywane do przeprowadzania aborcji farmakologicznej, zawierające substancje Mifepriston i Misoprostol, nie zostały w Polsce dopuszczone do obrotu w tym celu.

Samodzielne wykonywanie aborcji farmakologicznej przez kobietę (jako osobę nieuprawnioną) jest działaniem nielegalnym. Niezgodna z prawem jest również dystrybucja preparatów posiadających status produktów leczniczych, jednak niedopuszczonych do obrotu na podstawie decyzji właściwego organu państwowego. Mimo to, środki te rozprowadzane są przez szereg podmiotów. Takie działania noszą znamiona przestępstwa z art. 152 Kodeksu karnego. Nielegalne jest także reklamowanie pigułek poronnych, praktykowane również przez organizacje proaborcyjne. Narusza to w szczególności art. 129 Ustawy prawo farmaceutyczne. Przepis ten zabrania m.in. reklamowania produktów leczniczych przez osoby nieuprawnione czy produktów niedopuszczonych do obrotu na terenie Polski. Działalność polegająca na dystrybucji i reklamowaniu środków poronnych narusza zatem szereg obowiązujących przepisów i powinna spotkać się z adekwatną reakcją organów ścigania.

Czytaj również: Zabijanie chorych i dzieci powodem do dumy? Prof. Helwich martwi się coraz wyższą umieralnością

W ostatnim czasie, głośną sprawą związaną z nielegalnym przekazywaniem środków poronnych jest postępowanie jakie toczy się przeciwko Justynie Wydrzyńskiej. Działaczka proaborcyjna przekazała tabletki kobiecie, która zamierzała przeprowadzić aborcję. Instytut Ordo Iuris uczestniczy w tym postępowaniu jako organizacja społeczna.

– Nielegalny obrót środkami poronnymi, wiąże się z bardzo ważnym problemem, który nie spotkał się dotychczas z należytą reakcją organów ścigania. Mowa o reklamie tych środków, jako produktów leczniczych. Z tymi sytuacjami mamy do czynienia głównie w Internecie. Istnieje szereg stron, które te środki promują i robią to w sposób niezgodny z prawem – zaznaczyła r.pr. Katarzyna Gęsiak, dyrektor Centrum Prawa Medycznego i Bioetyki Ordo Iuris.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY