- Premier Japonii Fumio Kishida poinformował o reaktywacji starych reaktorów jądrowych.
- Problemy energetyczne zmuszają kraj Kwitnącej Wiśni do odejścia od swojej dotychczasowej polityki.
- W 2011 r. po katastrofie w Fukushimie, Japonia zdecydowała się podjąć radykalne kroki ws. wygaszania elektrowni atomowych.
- Teraz Kishida planuje nawet budowę nowych elektrowni z nowoczesna technologią i zabezpieczeniami.
- Zobacz także: Stop pigułkom śmierci. Poradnik dla prokuratorów w sprawie ścigania aborcji farmakologicznej
Premier Japonii Fumio Kishida poinformował w środę, że jego rząd rozważy budowę reaktorów jądrowych nowej generacji. W tej kwestii poinstruował już podległych mu urzędników, aby do końca roku opracowali plan działania.
Decyzja Kishidy jest znaczącą zmianą dla Japonii, która od jedenastu lat sukcesywnie zmniejszała wykorzystanie energii jądrowej w gospodarce. Rezygnacja z energii jądrowej to efekt katastrofy z marca 2011 roku, kiedy tsunami wywołane przez potężne trzęsienie ziemi spowodowało, że woda uderzyła w elektrownię Fukushima Daiichi, prowadząc do najgorszej katastrofy nuklearnej na świecie od czasów Czarnobyla w 1986.
Od tego czasu japońska opinia publiczna jest sceptycznie nastawiona do energii jądrowej, a rząd tego kraju wprowadził rygorystyczne przepisy dotyczące bezpieczeństwa w elektrowniach w całym kraju. W ostatnich latach Japonia importowała również większe ilości gazu ziemnego i węgla, aby zaspokoić swoje potrzeby energetyczne.
Czytaj więcej: Polska służba zdrowia za słaba dla Ukraińców? “Wspólnie podjęliśmy decyzję o powrocie”
Japonia wraca do energetyki jądrowej
Ale w ostatnich tygodniach premier Kishida ponownie wezwał kraj do zmniejszenia swojej zależności od paliw kopalnych i podczas szczytu Cop 26 w zeszłym roku przedstawił plany osiągnięcia przez Japonię neutralności węglowej w 2050 roku.
Ostatni wzrost cen paliw, częściowo spowodowany niesprowokowaną inwazją Rosji na Ukrainę, skłonił rząd do ogłoszenia dalszych działań na rzecz oszczędności energii. Pod koniec czerwca japońskie Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu wezwało mieszkańców kraju do oszczędzania energii elektrycznej.
Według Agencji ds. Zasobów Naturalnych i Energii na dzień 26 lipca Japonia miała siedem działających reaktorów jądrowych, a trzy inne były wyłączone z powodu konserwacji.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
dorzeczy.pl