Polacy najlepsi w footbagu, czyli w grze w zośkę

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Medaliści freestyle battles: złoty Maciej Niczyporuk (POL), srebrny Patrik Cerny, (CZE) i brązowy Alexander Trener (AUS) / Fot: MANIAC Team YouTube

Polacy okazali się najlepsi na mistrzostwach świata w Footbagu, czyli w grze w zośkę. Na zawodach, które odbyły się 27 do 31 lipca w Krakowie nasi reprezentanci zdobyli najwięcej medali spośród wszystkich ekip, które przyjechały do naszego kraju. Zdobyliśmy aż 5 złotych, 4 srebrne i 4 brązowe krążki, wyprzedzając w klasyfikacji takie potęgi footbagu jak Czechy, USA, czy Niemcy.

Footbag to angielska nazwa gry, która jest znana na całym świecie – od Chin przez USA, aż po Europę. W Polsce międzywojennej kojarzona jako ‘zośka’, polegała na odbijaniu nogami w okręgu złożonym z kilku osób małym woreczkiem bądź kulką ołowiu z lotkami zrobionymi z włóczki. Jako oficjalny sport, footbag rozwinął się w latach 70 w USA, skąd dotarł do Europy w 1995 roku.

Obecnie istnieją dwie główne wyczynowe dyscypliny footbagu:

 • Footbag Net – odmiana siatkonogi, czyli gry przez siatkę małą, twardą piłką – netbagiem. Można grać tylko stopami, a netbag nie może spaść na ziemię, co powoduje, że jest to dość techniczny sport – w profesjonalnym wydaniu bogaty w widowiskowe ścięcia i bloki.
 • Footbag Freestyle – odmiana polegająca na żonglowaniu nogami, czyli wykonywaniu różnorodnych tricków, gdzie liczy się zarówno technika, poziom trudności, jak i styl ich wykonywania.

oraz dyscypliny bardziej uliczne:

 • Footbag Golf – to sport, gdzie liczy precyzyjne kopanie do celu różnymi footbagami, a zwycięzcą jest gracz z najmniejszą ilością kopnięć;
 • 2 kwadraty – klasyczna gra na punkty grana na dwóch przylegających kwadratach o wymiarach 2×2, gdzie punkt zdobywa się po wbiciu zośki na pole przeciwnika.

W mistrzostwach świata, które odbyły się w tym roku w Krakowie w Parku Jordana nasi reprezentanci zdominowali zmagania w odmianie freestyle’owej. Największym bohaterem w naszej ekipie został Maciej Niczyporuk, który zdobył aż 5 medali. Nasz dwukrotny mistrz świata z 2019 roku został ponownie najlepszy w konkurencji sick 3. Drugie złoto wywalczył we freestyle battles, brązowe medale w routines i request contest, a srebro w odmianie golf.

Złote medale zdobyli jeszcze Jakub Mościszewski we Freestyle Sideline Last Man, Michał Róg w odmianie golf i Filip Wójcik w 2 Square, czyli dwa kwadraty. Pozostałe krążki wywalczyli Damian Gielnicki – dwa srebra, Mariusz Wilk – srebro, Paweł Rożek – brąz oraz Michał Klimczak, który zajął 3 miejsce w odmianie siatkonogi w grze singlowej. Jeszcze jedno miejsce na podium przypadło nam w kategorii masters w konkurencji siatkonogi w grze pojedynczej, gdzie drugie miejsce zajął Michał Róg, zdobywając swój drugi medal.

Razem w kategorii seniorów zdobyliśmy aż 13 medali: 5 złotych, 4 srebrne i 4 brązowe. Polska okazała się zdecydowanie najlepszą reprezentacją krakowskich zawodów, pozostałe kraje z czołówki światowej mogły poszczycić się zdobyciem 3 złotych, 1 srebra i 4 brązowych – Niemcy, 2 złote, 1 srebro i 1 brąz – Kanada, 1 złoto, 2 srebra i 1 brąz – Czechy i Słowenia, 1 złoto, 1 srebro – USA i Finlandia. Biało-czerwoni od lat należą do światowej czołówki gry w zośkę, na ostatnich mistrzostwach świata w 2019 roku również byliśmy najlepsi. Zdobyliśmy wtedy aż 16 medali: 4 złote, 5 srebrnych i 7 brązowych.

Medaliści mistrzostw w kategorii seniorów:

Open Singles Net
1 Walt Houston USA
2 Tuomas Kärki FIN
3 Michal Klimczak POL

Open Doubles Net:
1 Florian Goetze GER Tuomas Kärki FIN 
2 Benjamin Alston USA Walt Houston USA 
3 Yassin Khateeb GER Chris Löw GER

Mixed Doubles Net:
1 Florian Goetze GER Kerstin Adineh GER 
2 Luke Legault CAN Lena Mlakar SLO 
3 Luka Weyler-Lavallée CAN Maude Landreville CAN 

Womens Singles Net:
1 Maude Landreville CAN 
2 Lena Mlakar SLO 
3 Audrey Tumelin FRA

Womens Doubles Net:
1 Maude Landreville CAN Lena Mlakar SLO 
2 Kerstin Adineh GER Audrey Tumelin FRA 
3 Léa L'Espérance CAN Marcela Mercado Montoya COL

Freestyle 1m Routines:
1. Patrik Cerny CZ
2. Milan Benda CZ
3. Maciej Niczyporuk PL

Freestyle Battles:
1.Maciej Niczyporuk PL
2. Patrik Cerny CZ
3.Alexander Trener AUS

Freestyle Sick 3:
1.Maciej Niczyporuk (Poland)
2.Damian Gielnicki (Poland)
3.Christopher Schillem (Germany)

Freestyle Request Contest:
1.Christopher Schillem DE
2. Mariusz Wilk PL
3. Maciej Niczyporuk PL

Freestyle Sideline Last Man Standing:
1. Jakub Mościszewski PL
2. Damian Gielnicki PL
3. Christopher Schillem DE

Open Golf:
1. Michał Róg PL
2. Maciej Niczyporuk PL
3. Patrik Cerny CZ

Open 2 Square:
1. Filip Wójcik PL
2. Guillaume Degat FRA
3. Paweł Rożek PL

Wyniki szczegółowe zobacz TUTAJ

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY