Mamy już ponad 150 medali w największych imprezach sportowych

Zdjęcie ilustracyjne

czwórka kajakowa kobiet: Karolina Naja, Anna Puławska, Adrianna Kąkol, Dominika Putto oraz sztafeta w pływaniu w płetwach: Bartosz Makowski, Julia Małachowska, Antonina Dudek, Szymon Kropidłowski / FB Polski Związek Kajakowy/Polish Canoe Federation i Uks Delfinek Chodzież

Nasi sportowcy zdobyli w 2022 roku już ponad 150 medali lub miejsc w pierwszej trójce w imprezach najwyższej rangi światowej we wszystkich dyscyplinach olimpijskich, jak i nieolimpijskich. Jak się okazuje większość z tych sukcesów zawdzięczmy sportom wodnym. Aż 76 krążków wywalczyliśmy w takich sportach jak pływanie lodowe, nurkowanie swobodne, pływanie na basenie olimpijskim, wędkarstwo, pływanie w płetwach, żeglarstwo, freestyle kajakowy, kajakarstwo górskie i kajakarstwo klasyczne.

Jedną z największych i najważniejszych imprez sportowych, jakie odbyły się w 2022 roku były Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Nasi reprezentanci nie wypadli w tej imprezie zbyt dobrze, zdołali wywalczyć tylko 1 brązowy medal. Czy to znaczy jednak, że jesteśmy słabi w sporcie? Przeważnie od tego jak w Igrzyskach Olimpijskich wypadamy zależy to, jaki tworzy się w nas kibicach obraz siły naszego sportu. To jednak błędny pogląd. O tym jak silni jesteśmy w sporcie nie powinny decydować przekazy medialne z największych i najbardziej popularnych imprez sportowych. O tym jak silni jesteśmy w sporcie powinny decydować wyniki takie, jakie naprawdę osiągamy nie tylko w sportach medialnych czy olimpijskich, ale również w tych mniej znanych nieolimpijskich. A takich sukcesów mamy w 2022 roku już dosyć sporo. Nasi sportowcy zdobyli już ponad 150 medali!

W imprezach najwyższej rangi światowej, czyli w zawodach sportowych, gdzie startuje czołówka najlepszych sportowców na świecie, podobnie jak na Igrzyskach Olimpijskich, nasi reprezentanci zdobyli już 157 medali (albo miejsc w pierwszej trójce)! Przede wszystkim dzięki naszym specjalistom od sportów wodnych. Ostatnie nasze sukcesy zawdzięczamy naszym kajakarzom, którzy na mistrzostwach świata wywalczyli aż 7 medali w konkurencjach klasycznych oraz jeden medal w konkurencjach slalomowych.

Kolejne medale zdobyliśmy w sportach lotniczych. Na mistrzostwach Europy, ale w zawodach gdzie startowała czołówka światowa wspaniale zaprezentowali się nasi szybownicy, którzy wywalczyli aż 4 krążki w tym dwa złote, do tego dorobku dołożyli się nasi szybownicy startujący na mistrzostwach świata, zdobywając srebro w klasie dwumiejscowej, a także specjaliści od latania na mikrolotach, którzy zdobyli aż 3 medale.

Znakomicie spisaliśmy się na mistrzostwach świata w pływaniu w płetwach, gdzie osiągnęliśmy historyczny sukces zdobywając aż 4 medale. Bohaterem w naszej ekipie był fenomenalnie startujący po raz pierwszy w seniorach nasz młody 19-letni pływak Szymon Kropidłowski, który również znakomicie spisał się wcześniej na Igrzyskach World Games zdobywając tam swoje pierwsze ważne medale w seniorach złoto i srebro.

Na Igrzyskach sportów nieolimpijskich zdobyliśmy aż 15 medali: w ratownictwie wodnym złoto i 2 brązowe krążki, w trójboju siłowym i pływaniu w płetwach po jednym złotym i jednym srebrnym, w sportach lotniczych jeden srebrny (w wyścigach dronów), we wspinaczce sportowej i kickboxingu K1 również po jednym srebrnym, w sumo 3 brązowe krążki oraz w muay thai (boksie tajskim) dwa brązowe medale. To również bardzo dobry wynik naszej reprezentacji.

Cztery medale zdobyliśmy na mistrzostwach świata w lekkoatletyce. 3 miejsca w końcowych klasyfikacjach Pucharu świata zajęliśmy we wioślarstwie, znakomicie spisał się na Igrzyskach sportów ekstremalnych David Godziek, wygrywając rywalizację bmx, trzecie miejsca zajęliśmy jeszcze w mistrzostwach świata w strzelaniu do ruchomej tarczy, w Tour de France kobiet, mistrzostwach świata w warcabach błyskawicznych, w lidze narodów w siatkówce mężczyzn, w mistrzostwach świata w szermierce oraz w finałowych zawodach w pięcioboju nowoczesnym, potwierdziliśmy swoją dominację w żeglarskiej klasie Micro zdobywając na mistrzostwach świata złoto i srebro. O wcześniejszych sukcesach czytaj TUTAJ.

W sumie dzięki sukcesom aż w 43 dyscyplinach olimpijskich i nieolimpijskich, z czego większość stanowią mniej popularne sporty, nasz dorobek to 50 złotych, 53 srebrnych i 54 brązowych medali lub miejsc w pierwszej trójce. Czekamy na kolejne sukcesy sportowe naszych reprezentantów we wszystkich sportach medialnych i mniej znanych, z których również powinniśmy być dumni, ponieważ wszystkie najważniejsze sukces we wszystkich dyscyplinach olimpijskich i nieolimpijskich tworzą prawdziwy obraz siły naszego sportu.