Francja: Uczczono pamięć żołnierzy 1. Polskiej Dywizji Pancernej gen. Maczka

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Kwiaty

Kwiaty / Fot. Twitter

W 78 rocznicę zwycięskiej bitwy pod Falaise oddano hołd żołnierzom 1 Polskiej Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka.
  • 21 sierpnia we Francji miała miejsce uroczystość ku pamięci żołnierzy 1. Polskiej Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka.
  • Wzięli w niej udział przedstawiciele władz Polski i Francji.
  • Z kolei podczas sobotnich uroczystości związanych z 78. rocznicą zakończenia bitwy o Normandię w Montormel lokalne władze i zaproszeni goście z nieznanego nam powodu uhonorowali Ukrainę.
  • Zobacz też: Prezydent Serbii: Ocalimy nasz naród od pogromów, jeśli NATO nie będzie chciało tego zrobić

Potigny, francuska Normandia – miejscowość, którą w 1944 roku z rąk niemieckich wyzwoliła 1. Polska Dywizja Pancerna generała Stanisława Maczka. 21 sierpnia br. miała tam miejsce uroczystość ku czci pamięci owych żołnierzy. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz Polski i Francji.

Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych napisał, że pamięć o czynach żołnierzy “Czarnej dywizji” gen. Maczka jest wciąż żywa we Francji, Belgii i Holandii. Na placu 1. Dywizji Pancernej w Potigny ambasador RP Jan Emeryk Rościszewski oraz szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jan Józef Kasprzyk, złożyli kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym żołnierzy 1. Dywizji.

Pamięć i cześć

W 78 rocznicę zwycięskiej bitwy pod Falaise oddano hołd żołnierzom 1 Polskiej Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka spoczywającym na największym polskim cmentarzu wojennym we Francji w Langannerie.

Na polskim cmentarzu wojskowym w Grainville-Langannerie odprawiono Mszę św. w intencji dowódcy 1. Dywizji gen. Stanisława Maczka i jego podkomendnych. Na jedynej polskiej nekropolii wojennej we Francji miała miejsce wyjątkowa uroczystość identyfikacji grobu żołnierza 1. Dywizji Pancernej kaprala Mieczysława Szymańskiego, który do tej pory spoczywał w bezimiennym grobie.

Z kolei podczas sobotnich uroczystości związanych z 78. rocznicą zakończenia bitwy o Normandię w Montormel lokalne władze i zaproszeni goście uhonorowali Ukrainę. Uczestniczący w obchodach ambasador Rościszewski podkreślił, że Ukraińcy

walczą dziś o wartości stanowiące podwaliny Europy.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Radio Maryja, Twitter

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY