GUS: Wzrost wynagrodzenia oraz zatrudnienia

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Inflacja

Inflacja / Fot. Pixhere

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w lipcu wyniosło ponad 6 778 zł brutto. To wzrost o 15,8 proc. w stosunku do lipca ubiegłego roku i więcej o 3,4 proc. w odniesieniu do czerwca bieżącego roku.
  • Główny Urząd Statystyczny podał, że do lipca przeciętne wynagrodzenie wynosiło ponad 6 778 złotych brutto.
  • Ponadto o 2,3 proc. wzrosło zatrudnienie, i w lipcu wyniosło ponad 6 508 etatów.
  • Ekspert od ekonomii Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego przyznał, że takie wyniki świadczą o stabilnej sytuacji.
  • Zobacz także: Wiceszef niemieckiej FDP: Jak najszybciej uruchomić Nord Stream 2

Jak podał Główny Urząd Statystyczny, przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w lipcu wyniosło ponad 6 778 złotych brutto. To, aż 15,8 proc. wzrost w stosunku do lipca w ubiegłym roku i o 3,4 proc. więcej niż w czerwcu ubiegłego roku.

Dane dotyczą firm, w których pracuje co najmniej 10 osób. GUS podał też, że przeciętne zatrudnienie w przedsiębiorstwach w lipcu wyniosło ponad 6 508 etatów i wzrosło o 2,3 proc. w ujęciu rocznym.

Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego wskazał, że dane świadczą o stabilnej sytuacji na polskim rynku pracy.

Solidne wyniki widoczne są także poza dużymi firmami. Wskazują, że liczba osób pracujących w polskiej gospodarce jest bliska historycznym maksimom. Spadek aktywności gospodarczej powinien mieć słabsze przełożenie na rynek pracy w kolejnych miesiącach. Liczba firm raportujących niedobory pracowników wciąż jest liczna, a to stwarza naturalny bufor przeciwko wzrostowi bezrobocia. Głównym skutkiem spowolnienia gospodarczego będzie mniejsza liczba ofert pracy i rzadsze zmiany zatrudnienia przez pracowników

– wyjaśnił Jakub Rybacki.

Z danych GUS wynika, że wynagrodzenia w lipcu rosły szybciej niż inflacja, która w tym samym okresie w ujęciu rocznym wyniosła 15,6 procent.

Zdaniem ekspertów nadchodzące spowolnienie gospodarcze spowoduje, że dynamika wzrostu wynagrodzeń będzie spadać.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

radiomaryja.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY