- Główny Urząd Statystyczny podał, że do lipca przeciętne wynagrodzenie wynosiło ponad 6 778 złotych brutto.
- Ponadto o 2,3 proc. wzrosło zatrudnienie, i w lipcu wyniosło ponad 6 508 etatów.
- Ekspert od ekonomii Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego przyznał, że takie wyniki świadczą o stabilnej sytuacji.
- Zobacz także: Wiceszef niemieckiej FDP: Jak najszybciej uruchomić Nord Stream 2
Jak podał Główny Urząd Statystyczny, przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w lipcu wyniosło ponad 6 778 złotych brutto. To, aż 15,8 proc. wzrost w stosunku do lipca w ubiegłym roku i o 3,4 proc. więcej niż w czerwcu ubiegłego roku.
Dane dotyczą firm, w których pracuje co najmniej 10 osób. GUS podał też, że przeciętne zatrudnienie w przedsiębiorstwach w lipcu wyniosło ponad 6 508 etatów i wzrosło o 2,3 proc. w ujęciu rocznym.
W lipcu 2022 r. przeciętne #zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 6 508,3 tys. etatów (+2,3% r/r). Dane dotyczą podmiotów z sektora przedsiębiorstw o liczbie pracujących 10 i więcej osób w wybranych rodzajach działalności PKD 2007. https://t.co/pj1l3tr5xG#GUS pic.twitter.com/UNi5MIwgwa
— GUS (@GUS_STAT) August 19, 2022
Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego wskazał, że dane świadczą o stabilnej sytuacji na polskim rynku pracy.
Solidne wyniki widoczne są także poza dużymi firmami. Wskazują, że liczba osób pracujących w polskiej gospodarce jest bliska historycznym maksimom. Spadek aktywności gospodarczej powinien mieć słabsze przełożenie na rynek pracy w kolejnych miesiącach. Liczba firm raportujących niedobory pracowników wciąż jest liczna, a to stwarza naturalny bufor przeciwko wzrostowi bezrobocia. Głównym skutkiem spowolnienia gospodarczego będzie mniejsza liczba ofert pracy i rzadsze zmiany zatrudnienia przez pracowników
– wyjaśnił Jakub Rybacki.
Przeciętne miesięczne #wynagrodzenie (brutto) w sektorze przedsięb. w lipcu 2022 r. wyniosło 6 778,63 zł (+15,8% r/r). Dane dot. podmiotów z sektora przedsiębiorstw o liczbie pracujących 10 i więcej osób w wybranych rodzajach działalności PKD 2007. https://t.co/pj1l3tr5xG#GUS pic.twitter.com/U1B20HymsV
— GUS (@GUS_STAT) August 19, 2022
Z danych GUS wynika, że wynagrodzenia w lipcu rosły szybciej niż inflacja, która w tym samym okresie w ujęciu rocznym wyniosła 15,6 procent.
Zdaniem ekspertów nadchodzące spowolnienie gospodarcze spowoduje, że dynamika wzrostu wynagrodzeń będzie spadać.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
radiomaryja.pl